YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eti Maden İşletmeleri'nden yeni rekor!
Eti Maden İşletmeleri'nden yeni rekor!
09 Aralık 2015 17:01
Eti Bakır Küre Tesisleri'nde, Türkiye tarihinde ilk kez yerin 960 metre altına inildi.

Eti Bakır Küre Tesisleri'nde, Türkiye tarihinde ilk kez yerin 960 metre altına kadar inildi.

Kurum açıklamasına göre, Eti Bakır'ın Kastamonu'daki Küre Tesisleri'nde 960 metrelik Türkiye derinlik rekoruna ulaşıldı. 

Türkiye'nin en derin galerisine ulaşılan madenden çıkarılan cevher, asansör sistemi ile taşınmaya başlandı. Önümüzdeki yıl madenciler de idare binası ve ofislerin bulunduğu alandan aynı asansör ile yeraltına ulaştırılacak.

Toplam 42 kilometrelik tünellerden oluşan galeride kamyonlar ve iş makineleri rahatça dolaşabiliyor. Mobil telsizlerin kullanıldığı madende iş makineleri, tehlikeli alanlara daha uzak bir noktada bulunan bilgisayarların başındaki operatörler tarafından yönetiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eti Bakır Küre İşletme Müdürü Ahmet Tezcan, Küre'deki işletmenin Türkiye'deki tüm madenlere örnek olabileceğini belirterek, "Biz tecrübemizi paylaşmaya her zaman hazırız.

Türkiye'de ilk defa 960 metreye inildi. Çıkarılan maden asansör sistemiyle yeryüzüne getiriliyor. 2016 yılında, işçilerimiz de Küre ilçesinin en tepesinde yer alan idari binamızdan asansöre binerek kuyudan yerin 960 metre altına inecekler" ifadelerini kullandı.

Tesisi 2005 yılında devraldıklarında yer üstü madenlerinin birkaç yıllık ömrü kaldığını ve kapanmak üzere olduğunu anımsatan Tezcan, geniş kapsamlı bir arama faaliyeti ile bitmek üzere olan rezervlerin 20 yıl yetecek miktara ulaştırıldığını ve büyük bir yeraltı madenciliği başlatıldığını kaydetti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler