YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Estetik operasyon geçirenler, önceki hallerini unutuyorlar
Estetik operasyon geçirenler, önceki hallerini unutuyorlar
23 Mart 2015 09:37
Öncesi ve sonrası fotoğraflar, estetik cerrahinin vazgeçilmezi arasında. Özellikle bıçak altına yatmak isteyen ya da ameliyatsız estetik uygulamasına niyetlenen herkes, estetik cerrahın operasyonunu kontrol ediyor, bir önceki hastanın öncesi ve sonrası ha

Estetik International Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Mehmet Reis, estetik cerrahide çekilen öncesi ve sonrası fotoğrafların aslında pek çok amaca hizmet etiğini söyledi. Fotoğrafların birincil işlevinin, doktorun kendi arşivini oluşturması, akademik, bilimsel çalışmalara yardımcı olması için stoklandığını söyleyen Reis, ayrıca bu fotoğrafların “Önceki halini unutan hastalara, değişimi hatırlatmak” amacıyla kullanıldığını açıkladı.

Fotoğrafları görünce şaşırıyorlar

Konuyla ilgili detay veren Op. Dr. Mehmet Reis: “Estetik Operasyon geçiren hastalarımız, önceki hallerini unutuyorlar. Bu tıpkı sürekli görülen ve bir süre sonra aşina olunan durumlara benzer. Söz gelimi ilk tanıştığınız bir insanın yüz ifadesine dikkat edersiniz ama bir süre sonra onu bütün olarak algılayıp, ayrıntılarına bakmamaya başlarsınız. Hasta aynada her gün aynı yüzü görmeye başlar ve o da sürece aşina olur, operasyonun üzerinden ortalama 1 sene gibi bir zaman dilimi geçince, tekrar bizi ziyaret ederek, neden hiçbir değişimin olmadığını sorarlar. Derhal öncesi fotoğraflar çıkarılır. Yine aynı ışık ve kadrajın olduğu standart estetik fotoğrafı çekilir ve karşılaştırma yapılır. Hastamız gözlerine inanamaz ve eski haliyle arasında farklılık olduğunun bilincine varır” ifadesinde bulundu.

Örümcek ağı estetiği zaman makinesi gibidir

Örümcek Ağı Estetiği’nin temel işlevini çok iyi anlamak gerektiğini belirten Op. Dr Mehmet Reis, “Özellikle Örümcek Ağı Estetiği yaptıran hastalarımızın bazılarından bu tarz soruları alıyoruz. Öncelikle Örümcek Ağı Estetiği’nin temel işlevini çok iyi anlamak gerekiyor. Örümcek Ağı Estetiği bir zaman makinası gibidir. Sizi en az 5 yıl geriye götürür ama en doğal haliyle yapar bunu. Kısaca 5 sene evvelki cildiniz, doğal görünüşünüz nasılsa, o şekilde geçiş yaparsınız. Cildinizde kolajen aktivasyonun başlaması 6 ay içinde gerçekleşir. Nihai sonucun 6 ay içinde alınmasını bekleriz. Bazı hastalarımız en doğal şekliyle, olduğu gibi geriye döndüğü için, bu süreci algılamakta bazen zorlanabilir. Oysaki hemen hepsi çevresi tarafından farklılığın fark edildiğini, değişimin ne olduğunu anlayamasalar bile bir canlılık hissedildiğini ifade ederler. Çizgileri, form kaybı yok olmuştur. İşte yine burada da öncesi ve sonrası fotoğraflar yardımımıza koşuyor. Değişimin kendileri de farkındalar ama kendi gözleriyle onaylamak istiyorlar” şeklinde konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler