YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eskişehir'de "H1N1virüsü" şüphesiyle ölüm iddiası
Eskişehir'de "H1N1virüsü" şüphesiyle ölüm iddiası
20 Ocak 2016 22:52
Eskişehir Sağlık Müdürü Ali Mumcu, kentte son 3 ayda ''H1N1 virüsü'' şüphesiyle tedavi altına alınan ve yaşamını yitiren 8 hastadan 3'ünde virüse rastlanıldığını, ancak asıl ölüm nedenlerinin diğer hastalıklar kaynaklı olduğunu söyledi.

Mumcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir'de bugün itibariyle grip şüphesiyle takipli hastalardan alınan toplam 95 numunenin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuarına gönderildiğini vurguladı.

Gönderilen numunelerin 64'ünün sonuçlandığını, 31'inin de sonucunun beklendiğiniifade eden Mumcu, ''Sonuçlanan numunelerden 24'ü İnfluenza A H1N1 pozitiftir. Bu 95 hastadan 8'i vefat etmiş olup, bunlardan 3 tanesinde influenza A H1N1 pozitiftir.

Sonuç olarak kentimizde son 3 ayda 'H1N1 virüsü' şüphesiyle tedavi altına alınan ve ardından yaşamını yitiren 8 hastadan 3'ünde söz konusu virüse rastlanılmış olup ancak bu kişilerin asıl ölüm nedenleri diğer hastalıklar kaynaklıdır'' dedi.

Mumcu, ölen 3 kişiden birinin 52 yaşında epilepsi ve serebrovasküler hastalığı tanılı, diğerinin 4,5 yaşında serebral palsi, mikrosefali ve nöromotor gelişim geriliği hastalığı tanılı, bir diğerinin ise 31 yaşında ve kifoskolyoz hastalığı tanılı olduğunu ifade etti. 

Ali Mumcu, kentte takibi yapılan 87 hastadan 41'inin hastanelerde tedavilerinin devam ettiğini, diğerlerinin taburcu edildiğini de sözlerine ekledi. 


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler