YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski sevgilisinden korunmak için estetikle hayatını değiştirecek!
Eski sevgilisinden korunmak için estetikle hayatını değiştirecek!
02 Aralık 2014 16:23
İzmir'deki aile mahkemesi, erkek arkadaşından şiddet gören üniversite öğrencisi kadının "estetik ameliyatla fizyolojik görüntüsünün, kimlik bilgilerinin ve okulunun değiştirilmesine" karar verdi

İzmir'deki aile mahkemesi, erkek arkadaşının şiddetinden korunmak için mahkemeye başvuran üniversite öğrencisi kadının "estetik ameliyatla fizyolojik görüntüsünün, kimlik bilgilerinin ve okulunun değiştirilmesine" karar verdi. Öğrencinin avukatı Mehmet Harun Elçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada müvekkilinin 2-3 yıldır erkek arkadaşı tarafından sürekli tehdit, baskı, hakaret ve şiddete maruz kaldığını anlattı.

Müvekkilinin cumhuriyet savcılığına ve korunması için aile mahkemesine yaptığı önceki başvuruların sonuçlarının hayatında olumlu etki göstermediğini belirten Elçi, Eylül ayındaki görüşmelerinin ardından "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" kapsamında dosya hazırladıklarını, aile mahkemesinden müvekkilinin fizyolojik ve estetik görüntüsünün, süreye bağlı olmaksızın kalıcı olarak kimlik bilgilerinin ve eğitim gördüğü üniversitesinin değiştirilmesini talep ettiklerini aktardı. Mahkemenin talepleri doğrultusunda karar verdiğini ifade eden Elçi, şöyle konuştu: "Karar son derece sevindirici bizler için. Estetiğe ilişkin daha önce alınmış emsal karara denk gelmedik. İzmir Barosu Kadın Hakları Merkeziyle yaptığım görüşme kapsamında onlar da emsal olabileceğini iletti. Kararla müvekkilimin kimlik bilgileri değişecek.

Estetik görüntüsünün değiştirilmesi için de karar tesis edildi. İcrası bakımında devlet imkanlarının kullanılmasını bekliyoruz. Pozitif koruma yükümlülüğü bunu gerektiriyor." -

"Hayatı değişecek"

Elçi, karar sonrası görüştüğü müvekkilinin memnuniyetini dile getirerek, "Yeniden doğmuş gibi hissettiğini belirtti. Uzun bir süredir yaşadığı psikolojik ağırlık ve sıkıntılar son bulmuş olacak, o nedenle karardan son derece memnun. Hayatı değişecek" diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler