YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erzurum'da cirit turnuvası tamamlandı
Erzurum'da cirit turnuvası tamamlandı
16 Kasım 2014 16:45
Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen cirit turnuvası, final müsabakalarının ardından sona erdi.

Erzurum Cirit Sahası'nda düzenlenen ve 8 takımdan 80 dolayında sporcunun katıldığı turnuvada, Ejder Atlı Spor Kulübü birinci oldu.

Turnuva sonunda Şengel Atlı Spor Kulübü ikinciliği, Erzurum Atlı Spor Kulübü ise üçüncülüğü elde etti.

Geleneksel Spor Dalları Federasyon Başkanı Alparslan Ceylan ve Vali Ahmet Altıparmak'ın da izlediği final müsabakalarında dereceye giren takımlara 26 bin lira para ödülü verildi.

Ceylan, müsabakaların ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, ata sporu ciridin yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen müsabakaların, Türkiye'de ciridi farkı noktalara getireceğini söyledi.

Ciridin gelişmesi için atılan adımlar sayesinde yeni bir döneme gelindiğini belirten Ceylan, "Bu tür turnuvalar hem halkımızın ata sporuna olan ilgisini artıracak, hem de yeni kurulacak cirit takımları için önemli bir teşvik olacak. Gelecek yıl aynı turnuva farklı bir şekilde düzenlenecek. Erzurum'da, Türkiye'den farklı takımların da aralarında bulunduğu kulüplerin katılacağı 'Cumhuriyet Kupası' adı altında turnuva düzenlenecek.

Bu turnuvaların ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayabilir ve belediyelerin cirit takımlarına olan yakınlığını biraz daha üst seviyelere çekebilirsek cirit yarın daha farklı bir noktaya gelecektir" dedi.

"Cirit, Türk dünyasını birleştiren unsurdur"

Vali Altıparmak ise Türkiye'de cirit sporunun gelişmesi için her geçen gün yeni adımlar atıldığına değinerek, Türk dünyasını birleştiren unsurun cirit olduğuna dikkati çekti.

Ciridin yaygınlaşmasının kentin turizmine de katkı sağlayacağını anlatan Altıparmak, "Ülkemizde ciridin yaygınlaşması için atılan adımlar gerçekten önemli. Bugün takım sayısı ve sporcu sayısı artıyorsa bu önemli.

Türk dünyasını bir arada tutan en büyük ortak nokta cirittir. Erzurum'da ve ülkemizde ciridin yaygınlaşması için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler