YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erkeklere taş çıkartıyorlar
Baba mesleği bisiklet tamirciliğini yaklaşık 11 yıldır yapan iki kız kardeş, 'erkek mesleği'' diye bilinen tamircilikteki başarıları ile göz dolduruyor.
Erkeklere taş çıkartıyorlar
15 Nisan 2012 / 13:08 Güncelleme: 15 Nisan 2012 / 13:18

Gülom Kaya (35), yaptığı açıklamada, babasının, önceki yıllarda Kütahya'nın Çavdarhisar ile Uşak'ın Banaz ilçelerinde işlettiği bisiklet ve motosiklet tamirhanesini, 2001 yılında Kütahya'ya taşıdığını söyledi.

Çocukluğunda bisiklet ve motosiklet binmeye meraklı olduğunu anlatan Kaya, 9 yaşında babasının yanında öğrenmeye başladığı tamirciliği, onun 2001'de trafik kazasında yaşamını yitirmesinin ardından tek başına yapmak durumunda kaldığını söyledi.

Kaya, Yenidoğan Mahallesi'ndeki tamirhanede işleri iki yıl kendisinin yürüttüğünü ve son 9 yıldır kardeşi Güner Akkaya (32) ile çalıştıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Çocukluğumdan beri bisiklet ve motosiklete merakım vardı. Okul dışındaki zamanlarda Çavdarhisar ve Banaz'daki iş yerlerinde babama yardımcı olurdum. Babamı, 2001'de tamirhaneyi Kütahya'ya taşıdıktan üç ay sonra bir trafik kazasında kaybettik. Onun mirasını devraldım ve mesleği yürütmeye karar verdim. İki yıl bunu kendim yürüttüm. Daha sonra kız kardeşim de bana yardımcı olmaya başladı. Son 9 yıldır da birlikte çalışıyoruz.''


-''Usta yok mu ''-


Motosikletlerin yağ değişimi ve lastik tamiriyle bisikletlerin her türlü bakım ve onarımını yaptıklarını belirten Kaya, özellikle yaz döneminde işlerinin yoğunlaştığını anlattı.

Müşterilerinin yaptıkları işleri beğendiğini ve bunun kendilerini memnun ettiği bilgisini veren Kaya, ''Tamirhaneye ilk kez gelen müşterilerimiz, elimizde pense ve tornavidayla görünce şaşırıp, 'Usta yok mu ' diyor. Ancak, devamlı müşterilerimiz kadınların, bir erkek işi olan tamirciliği yapmasına alıştı'' dedi.

Kaya, Çin malı motosikletlerin ve şarjlı bisikletlerin onarımının, yerlilere göre daha zor olduğunu anlatarak, bu araçların da yağ değişimiyle lastik tamirini yaptıklarını sözlerine ekledi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler