YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erfelek Tatlıca Şelaleleri'nde hedef 150 bin ziyaretçi
Erfelek Tatlıca Şelaleleri'nde hedef 150 bin ziyaretçi
16 Haziran 2016 12:04
Sinop'un Erfelek ilçesinde bulunan, irili ufaklı 28 şelaleden oluşan Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ni ziyaret eden turist sayısını artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Sinop'un Erfelek ilçesinde bulunan ve iki ormanın birleştiği derin vadi içerisinden akan, irili ufaklı 28 şelaleden oluşan Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ni ziyaret eden turist sayısını artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Erfelek Barajı yol yapım çalışmaları sırasında 2007 yılında keşfedilen, 2011 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca tabiat parkı ilan edilen Erfelek Tatlıca Şelaleleri boyunca bir kilometrelik iki farklı yürüyüş parkuru bulunuyor. 

Parkurlardan biri Doğa ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğünce yapılırken, diğer parkur şelalelin doğal yapısından oluşuyor.

Sincap, sansar, gelincik, tavşan ve karaca gibi yaban hayvanlarına ev sahipliği yapan şelale bölgesinde ayrıca doğa yürüyüşü ve tırmanma gibi sosyal aktiviteler gerçekleştiriliyor. 

Bu yılki hedef 150 bin ziyaretçi

Şelalenin bulunduğu alanın daha önce belediye ve milli parklar tarafından işletildiğini belirten Çetinkaya, daha sonra özel bir firmanın işletmeyi devraldığını ifade ederek, "Geçen yıl resmi kayıtlara göre 100 bin ziyaretçi ağırladık, bu sene 150 bini aşacağını tahmin ediyorum. 

Ziyaretçilere daha farklı bir konseptle hizmet verilmesi amacıyla gelişim planı hazırlandı. 

Beş yıllık süre içerisinde özellikle günübirlik olarak kullanılan alanlara yönelik yapılması gereken birtakım yatırımlar var. Bu yatırımların hayata geçmesiyle ilginin artacağını düşünüyoruz." dedi.

Çetinkaya, ulaşım probleminin çözülmesi için girişimler bulunduğunu dile getirerek, "Erfelek ilçesi ile şelale arasındaki 17 kilometrelik yol, turizm yolu ilan edildi. 

Bu yolun karayolları standartlarına gelmesiyle ilgili çalışmalar da sürüyor." diye konuştu.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler