YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan uyardı o projede plan değişti
Erdoğan uyardı o projede plan değişti
24 Şubat 2015 20:03
Kanal İstanbul projesinin çerçevesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirilen toplantıda netleşti. Erdoğan’ın ‘Kalabalık olmasın’ uyarısı üzerine plan değişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kanal İstanbul projesi ile ilgili gerçekleştirdiği toplantının perde arkası ortaya çıktı.

Nüfus 500 bine indirildi

Habertürk'ün haberine göre, Kanal İstanbul’un etrafında 1 milyon 200 bin nüfuslu bir şehir kurulması planlanırken, Erdoğan, “Nüfus bu kadar kalabalık olmasın. 500 bine indirin” talimatı verdi. Bunun üzerine her iki yakada 250’şer bin nüfusun olacağı bir kent kurulması kararı alındı.

En fazla 6 kat olacak

Erdoğan’ın “Yüksek bina olmasın” talimatı üzerine ise bu kentlerdeki bina yüksekliğinin 6 katla sınırlandırılması planlandı. Kanal üzerine toplam 6 köprü kurulacak.

Bu köprülerin 4’ü, ana karayolu güzergâhı olarak yapılacak. 43 kilometre uzunluğundaki kanalın genişliği 400 metre, derinliği de 25 metre olacak. Kanal, büyük gemilerin geçişine izin verecek nitelikte inşa edilecek. Kentsel tasarım planının yeni nüfusa göre tamamlanmasının ardından, imar planı aşamasına geçilecek. Bu kapsamda da süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve belediye şirketi BİMTAŞ yönetecek.

Kentin özgün silüeti olacak

Kanalın etrafına kurulacak kentin bir silueti olacak. Bu kapsamda villa tipi yapılardan, binaların en fazla 6 katlı olacağı konut projelerine kadar kademeli yapılaşma oluşturulacak.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler