YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan açtı, belediye yıktı
Erdoğan açtı, belediye yıktı
23 Eylül 2010 17:40
Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapıldı, belediye yıktı.

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi Buğday pazarından bulunan bir grup işyeri sahibi pazarı çevreleyen duvarın belediyenin imara aykırı olduğu ve yol yapılacağı gerekçesiyle gece yarısı yıktığını idda ederek belediyeyi basıp güvenlikçiler ile tartıştı. Başbakan tarafından açıldığı için duvarın yıkıldığını iddia eden işyeri sahiplerine Ticaret Borsası Başkanı'da destek vererek belediyeye yüklendi.  

Bağlar ilçesinde Şanlıurfa karayolu 8. kilometresinde bulunan Buğday pazarı olarak bilinen SS GAP 21 Tarımsal Ürünler Ticaret Merkezi'ndeki bir grup esnaf, merkez alanını istinat duvarının belediyenin yol yapma bahanesiyle keyfi tutumla gece yarısı yıkıldığını iddia ederek, yıkıma tepki gösterdi. Grup adına konuşan SS GAP 21 Tarımsal Ürünler Ticaret Merkezi Kooperatifi Başkanı Mehmet Sincaroğlu, konuyla ilgili olarak defalarca belediyeye gittiklerini, ancak muhatap bulamadıklarını belirterek, yıkımın haksız olduğunu savundu. Belediye ekiplerinin gece yıkımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Sincaroğlu, ''Gece yarısı kimsenin haberi olmadan gelmişler burayı yıkmışlar. Burada 100 esnaf var. Bize siz zenginsiniz diyorlar. Bende diyorum ki biz zengin değiliz. Burada 100 işyeri var, kendimiz için  ekmek kazanmak hammallık yapıyoruz. En az 2 bin kişi buradan ekmek yiyor. Bizden ne istiyorlar.'' dedi. 

STK'DAN İŞYERİ SAHİPLERİNE DESTEK 

Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Fahrettin Akyıl: belediye tarafından yıkım karanın tebliğ edildiğini belirterek şöyle konuştu: ''Neden yıkıyorsunuz, gerekçeleri biz burada yol açacağız. Yol nereye gidiyor?, Burada yol olur mu? 50 metrelik yol, eski Siverek yoluna bağlantısı olacaktı ve şu anda o yol bitti. Binalar yapıldı. Şimdi de gözlerini buraya diktiler. Burada bin aile var. İnsanlar burada ekmek yiyiyorlar. Yazık günah bu insanlara. Tapusu var, mülkü var. Bu yanlış bir uygulamadır. Yanı 'karar aldık senin tipin müsait değil, ben bu yolu açacağım, senin binanı yıkacağım' böyle bir şey olur mu?. Bu yanlış  ve keyfi bir uygulama. Biz tüccarız. Bunu siyasete bağlayamayız."dedi. 

BİR İŞYERİ SAHİBİ SİNİR KRİZLERİ GEÇİRDİ 

Pazarın duvarlarının yıkımından habersiz olay mahaline gelen bir işyeri sahibi duvarlarının yıkıldığını görünce sinir krizleri geçirdi. Çevredikiler tarafından sakinleştirilen iş yeri sahibi belediyeninin bu tutumuna tepki göstererek haklarının arıyacaklarını belirtti.

HIZINI ALAMAYAN İŞ YERİ SAHİPLERİ BELEDİYEYİ BASMAK İSTEDİ 

Öfkeli işyeri sahipleri arabalara ve kamyonlara atlayarak Bağler Belediyesini basmak istedi. Yaklaşık 50 kişiliki işyeri sahipleri geldikleri araçlarla çift yönlü yol utrafiğe kapattıktan sonra bağlar Belediyesi binası önüne gelerek Belediye Başkanı Yüksel Baran ile görüşmek istedi. Güvenlikçiler tarafından kesinlikle kendilerinin içeriye alınmayacağına öfkelenen işyeri sahipleri bu kez güvenlikçiler ile tartıştı. Çıkan kısa süreli arbedenin ardından aralarında 5 kişiyi sözcü seçen grup daha sonra Belediye Başkanı Yüksel Baran ile bir süre görüştü, şikayetlerini dile getirdi. 

BAĞLAR BELEDİYESİ'NDEN İDDİALARA CEVAP 

Bağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Nimet Taş ise, yaklaşık bir buçuk yıl önce bir imar planı yapıldığını, daha sonra buna itirazların olduğunu belirterek şöyle konuştu, "Bunların bir itirazı oldu, ardından mahkeme süreci başladı. Mahkeme esnafı haklı buldu. Doğal olarak yaptığımız bu imar uygulaması iptal oldu. Dah asonra bizim bugün kadar bir çalışmamız olmadı. Bunun nedeni ise şu ana kadar orada bir yapılaşma yok idi. Şimdi yapılaşmalar başladı. Yapılaşmanın başlamasıyla beraber bir yol ihtiyacı ve altyapı ihtiyacı söz konusu oldu. Bu nedenden dolayı öyle bir sorun oluştu. Ve kendilerine durumu illettik. Mevcut duvarları bizim imar projesinin icinde kalıyor diye kendilerini cağırdık sözlü görüştük. Duvarları yıkıp kendi sınırlarınıza çekmeniz gerekiyor anlattık kendilerine başta tabi yanaşmadılar. Biz sonra bir süre belirledik. 30 gün içerisinde duvarın olması gerektiği yerde olacağına dair onları bu ihtarnemayle  uyardık .30 süre içerisinde herhangi bir işlem yapılmadı kendileriyle en son görüşmeye geldiklerinde dediler ki gelin yeri bize gösterin haklıysanız biz duvarımız geri çekelim biz ekiplerimizi gönderdik ekiplerimiz orda saldırıya uğradı tekrar bir işlem yapmadık en son baktık bu iş sözle konuşmayla çözülecek gibi değil bizde yasal işlemleri yapmaya başladık süre verdik süre zarfında herhangi işlem yapılmayınca encümenleri gönderip kararımızı aldırdık biz yıkımlarımızı emniyetle yapmak zorundayız çünkü saldırıya uğradık daha önce bunu içinde biz emniyete yazı yazdık onlardan haber bekledik emniyet bize yıkım tarihini ve saatini kendisi belirliyor verilen gün ve saate yıkımızı yaptık."dedi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler