YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engel dinlemedi zirveye tırmandı
Engel dinlemedi zirveye tırmandı
30 Eylül 2014 17:20
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Sedat Bafra isimli zihinsel engelli bir kişi, profesyonel dağcılar eşliğinde 4 bin 132 rakımlı Reşko Dağı'na zirve tırmanışı gerçekleştirdi.

Dağcılarla 3 gün sürecek Reşko Dağı'na zirve tırmanışı gerçekleştirmek üzere Dağlıca bölgesindeki Serpel Yaylası'na gelen Bafra, geceyi burada geçirdikten sonra, Reşko Dağı'na zirve tırmanışı yaptı.

Zirvede bir süre bekleyen ve eşsiz manzarayı izleyen Bafra, daha sonra zirveden inerek benzerine az rastlanan bir başarının altına imza attı. 

İşaret diliyle duygularını dile getirerek, zirve tırmanışının başarılı geçmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Bafra, "Yüksek dağları ilk kez görme imkanım oldu. Televizyonlarda, belgesel kanallarında çıkan dağ keçilerini çok yakın mesafeden görmek çok güzeldi.

Üç günlük macera benim için çok güzeldi. İlk başlarda çok korktum ama zirveye tırmanınca bu korkumu yendim. Zirvede dünya sanki ayağımın altındaydı. Uçakta gibiydim" dedi.

Bir rehabilitasyon merkezinde danışmanlık yapan Refik Yıldırım ise Reşko Dağı'na ikici kez tırmandığını bildirerek, insanların bu güzellikleri yakından görmesi gerektiğini aktardı.

Bakir kalan doğal güzelliklerin tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Herkesin bundan nasiplenmesini istiyoruz. Ben yapamam, gelemem, çıkacak durumda değilim diyorsa, onlara Sedat'ı hatırlatırız.

Eğer ki engelli bir birey önünde ki engeli kaldırmak için bu güzelliklere ulaşmayı arzuluyorsa, diğer kardeşlerimizin bunun ötesine gitmeleri gerekir. Bununla birlikte doğa turizmi açısından böyle bir ilki gerçekleştirdiğimiz için de ayrıca mutlu ve gururluyuz. Umarım atılan bu adım yöremizin turizmi açısından olumlu katkılar yapar" diye konuştu. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler