YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet müdürüne 26 yıl hapis
Emniyet müdürüne 26 yıl hapis
29 Nisan 2010 21:07
Eski emniyet müdürü Alat'a 26 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

Çorum'un Sungurlu ilçesinde yabancı uyruklu kadınları fuhşa zorladıkları iddiasıyla gözaltına alınan kişilerden rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanan eski Sungurlu Emniyet Müdürü Cengiz Alat'a 26 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan eski Emniyet Müdürü Cengiz Alat ve avukatı katıldı.

Duruşmada, ''haksız olarak para almak, görevi kötüye kullanmak, haksız menfaat sağlamak, yasa dışı emir vermek, yasaya aykırı olarak araç çektirmek, memura yasa dışı emir vermek suretiyle görevi kötüye kullanmak, silahla yaralama olayını adli mercilere bildirmemek ve değişik nedenlerle rüşvet almak'' suçlarından yargılanan Alat'a, mahkeme heyeti tarafından ''müteselsilen rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmak'' suçundan 26 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti ayrıca Alat'ın, ''haksız olarak para almak, haksız menfaat sağlamak, yasa dışı emir vermek, yasaya aykırı olarak araç çektirmek, silahla yaralama olayını adli mercilere bildirmemek'' suçlarından tutuklu olarak yargılanmasına, duruşmanın da 6 Temmuzda görülmesine karar verdi.

Duruşmanın ardından polis ekiplerince gözaltına alınan Alat'ın, ağladığını ve kızını arayarak ''eve dönemeyeceğini'' söylediği öğrenildi.

Sungurlu Kapalı Cezaevine gönderilen Alat'ın, Çorum L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edileceği bildirildi.


-OLAY-


Çorum Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 3 Aralık 2008'de Sungurlu'da yabancı uyruklu kadınları fuhşa zorladıkları iddiasıyla F.P. (30), M.K. (26), E.B. (29), R.B. (26), S.K. (37), S.U. (29), F.Ç. (29), R.Ç.(28), N.Ç. (26) ve Azerbaycan uyruklu Türk vatandaşı L.Ç. (36) gözaltına alınmış, zanlılardan E.B. savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Mahkemeye sevk edilen 9 zanlı ile bu kişilerden rüşvet aldığı gerekçesiyle dönemin Sungurlu Emniyet Müdürü Cengiz Alat tutuklanmıştı.

Alat, 11 Eylül 2009'da mahkeme heyeti tarafından ''alabileceği ceza miktarı tutuklu olarak geçirdiği süreyi karşılayabileceği'' gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Diğer 9 tutuklu da ilk 2 ay içinde görülen duruşmalarda serbest bırakılmıştı.

Alat, tahliyesinin ardından Çorum Emniyet Müdürlüğünde görevlendirilmiş, sonra da Burdur Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğüne atanmıştı.

Geçen ay kendi isteğiyle emekli olan Alat'ın, Ankara'da yaşadığı öğrenildi. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler