YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elmalar ikinci kez ürün verdi
Elmalar ikinci kez ürün verdi
30 Ekim 2012 17:05
Saruhanlı ilçesindeki bir bahçede elma ağaçları yılın ikinci ürününü verdi, nar ve kiraz ağaçları da çiçek açtı.

Bahadır köyü muhtarı Nihat Yıldırım, yaptığı açıklamada, 8 dekarlık meyve bahçesinde 3 ay önce hasat ettikleri elma ağaçları ile nar ve kiraz ağaçlarının bir süre önce yeniden çiçek açtığını anlattı.

Bu durumun havaların sıcaklığından kaynaklandığını düşündüklerini belirten Yıldırım, ''Havalar soğuyunca çiçekler kuruyup dökülür diye düşünmüştük. Ancak yöremizde sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyredince elma çiçekleri meyveye dönüştü. Ağacın dalında erik büyüklüğünde elmalar belirdi. Meyve gün geçtikçe de büyüyor. Çok ilginç bir durum, daha önce böyle bir şey görmemiştik'' dedi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur ise elma ağacının yıl içinde iki kez ürün vermesinin olağan dışı bir durum olduğunu dile getirdi.

Okur, ''Mevsimler tersine döndü, bitki şaşırdı. Yaz mevsiminde olacak meyvenin kışa girerken meyve vermesi şaşırtıcı bir olay. İlk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Yöremizde 5 aydır yağmur yok, havalar da sıcak gidiyor. Bunun için ağaç tekrar uyandı ve meyve verdi'' diye konuştu. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler