YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eli öpülecek baba
Eli öpülecek baba
06 Ekim 2009 17:08
Bitlis'te belde belediyesinde işçilik yaparak geçimini sağlayan bir işçi , tüm zorluklara rağmen 4 kızını okutuyor.

Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla Belde Belediyesinde işçilik yaparak geçimini sağlayan Kıyasettin Demir, tüm zorluklara rağmen 4 kızını okutuyor.

Çoğu zaman borçlanarak çocuklarını okuttuğunu anlatan Demir, ''Benimle 'ekmek alacak parası yok, yine de kızlarını okutuyor' diye alay edenler dahi oluyor'' dedi.

Kızlarını okutmak için birçok temel ihtiyacını dahi gideremidiğini anlatan Demir, beldede yaşayanların birçoğunun kız çocuklarını okula dahi göndermediğini ifade etti.

Lise mezunu olduğunu ve üniversiteyi okuyabilmenin ise en büyük hayali olduğunu belirten Demir, şöyle konuştu:
''Tüm zorluklara rağmen 4 kızımı da okutuyorum. Kızlarımdan Deniz Demir Kocatepe Üniversitesini kazandı. Derya, üniversiteye hazırlık için dershaneye gidiyor. Bahriye, Van'daki Zeve Anadolu Lisesi'nde okuyor. Esma ise Ovakışla Cumhuriyet İlköğretim Okulunda eğitimini sürdürüyor. Oğlum Abdullah ise, Tatvan Anadolu Lisesi öğrencisi. Ben üniversite okumayı çok istiyordum ama okuyamadım. O sebeple çocuklarımın okumasını istiyorum. Çocuklarımın okuyup vatana, millete faydalı birer birey olmaları en büyük hayalim. Bu nedenle maddi imkanlarımın tamamını çocuklarımın okuması için sarf ediyorum.''

Çocuklarının öğrenim hayatları boyunca başarılı öğrenciler olduğunu ifade eden Demir, kızlarını tümünün takdir, teşekkür ve onur belgelerinin bulunduğunu, bu nedenle emeğinin boşa gitmediğini belirtti.

Evinin temel gıda maddelerini ve hatta bazen ekmeği bile veresiye aldığını anlatan Demir, birçok ay fırıncının, manavın, kasabın, bakkalın borcunu ödeyemediğini kaydederek, şunları söyledi: ''Tüm esnaf durumumu bildiği için, beni idare ediyor. Yoksa başka türlü geçimimi sağlayamam. Dönem dönem beldede kızlarımı okuttuğum için yadırgandığım oluyor. Küçük bir beldede hele de Doğu Anadolu gibi yerde 4 kızın tamamını okutmak, üstelik yüksek öğrenimleri için zemin hazırlamak yadırganıyor. Kimileri bana başka bir gözle bakıyor. 'Ekmek alacak parası yok, kızlarını okutuyor' diye alay edenler dahi oluyor.''

Van Zeve Anadolu Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Bahriye Demir en büyük hayalinin okuyup kaymakam olmak olduğunu söyledi.
Derya Demir ise, ''En büyük hayalim Türkçe öğretmeni olmak. Hep öğretmenleri kendime örnek aldım. O yüzden bende onlar gibi öğretmen olmak istiyorum'' dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler