YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrikte 'kafa karışıklığına' gerek yok
Elektrikte 'kafa karışıklığına' gerek yok
05 Şubat 2016 16:51
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, son günlerde tartışma konusu haline gelen elektrik faturalarında "kafa karışıklığına" gerek olmadığını belirtti.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, son günlerde tartışma konusu haline gelen elektrik faturalarında "kafa karışıklığına" gerek olmadığını belirterek, "Elektrikte 1 Ocak 2015 itibarıyla kilovatsaat başına 31 kuruş öderken, 1 Ocak 2016 itibarıyla bu rakam 33,18 kuruşa yükseldi ve dolayısıyla faturalara vergi fonları hariç yüzde 6,8'lik bir zam yansıdı. Daha önce 4 kalem olarak faturada gösterilen bedeller ise 'dağıtım bedeli' altında toplanarak faturalarda sadeleşmeye gidildi" dedi.

AA Enerji Haberleri Editörlüğünü ziyareti sırasında Yüksel, kamuoyunda bir süredir tartışılan elektrik fiyat ve faturalarını anlayabilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) her ay açıkladığı tarifelerin en doğru referans noktası olduğunu dile getirdi.

Ürünlere yapılan zam oranlarının enflasyon ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Yüksel, şöyle devam etti:

"Bir ürünün fiyatı eğer enflasyonun altında kalıyorsa, o ürünün fiyatı reel bazda düşmüş demektir. Enflasyon oranı yüzde 9,54 seviyesinde gerçekleşmiş. Biz 1 Ocak 2015 itibarıyla elektriğin kilovatsaatine 31 kuruş öderken, 1 Ocak 2016 itibarıyla bu rakam 33,18 kuruşa yükseldi ve dolayısıyla faturalara vergi ve fonlar hariç yüzde 6,8'lik bir zam yansıdı. Baktığımızda, elektrik fiyatları enflasyonun altında kalmış. Enflasyon etkisini dikkate aldığımızda, elektriğin 1 Ocak 2015'e göre 1 Ocak 2016'da daha ucuz olduğunu görüyoruz. İnsanların gelirleri enflasyon kadar artmayabiliyor. Dolayısıyla yüzde 6,8'lik zam bütçelere yansıdı ama ekonomi açısından baktığımızda elektriğin fiyatı reel bazda düşmüş durumda. Vergi ve fonlar hariç zam oranı yüzde 6,8. Vergi ve fonlar dahil olsa bile bu oran reelde artmıyor, hatta biraz düşüyor. Çünkü kilovatsaat arttıkça göreceli olarak enerji fonu, TRT payı ve B.T.V. sadece enerji bedeline uygulandığı, tüm bedellere uygulanmadığı için toplam artış oranı aşağıya doğru çalışmaya başlıyor."

"4 farklı bedel kalemi tek başlıkta toplandı"

Aralık 2015 ile Ocak 2016 faturaları karşılaştırıldığında faturaların kırılımlarında bir sadeleşmeye gidildiğini vurgulayan Yüksel, daha önce dört farklı kalem olan dağıtım, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin tek bir kalem olarak "dağıtım bedeli" altında toplandığına dikkati çekti.

Yüksel, bu konuda Aralık 2015 ve Ocak 2016 faturaları karşılaştırıldığında yanlış anlaşılmalar olduğunu belirterek, "Bir önceki ayın faturası alınıp dağıtım bedeline bakılıyor, bir sonraki faturada da dağıtım bedeli var, fakat daha yüksek bir rakam. Bu yüksek rakam aslında dağıtım, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin hepsini kapsıyor. Bu birleştirme sadeleştirmek amacıyla yapıldı. Nihai faturanın dip rakamını etkileyen bir düzenleme değil. EPDK hala daha ayrı ayrı bu maliyet kalemlerini izliyor ve denetliyor" diye konuştu. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler