YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik faturasına yargı ayarı
Elektrik faturasına yargı ayarı
11 Nisan 2013 14:21
Kocaeli'de bir vatandaşın açtığı davaya bakan mahkeme, elektrik faturasını düzenli ödeyenlerden bazı bedellerin alınmasının yasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Gölcük'te yaşayan Eyüphan Ö, elektrik aboneliği süresince Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (SEDAŞ) faturalara yansıttığı ''dağıtım, iletim sistem kullanım, kayıp kaçak, perakende satış hizmet (PSH) ve sayaç okuma'' bedellerinin, "haksız ve kanunsuz" olduğu gerekçesiyle Gölcük Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.

Eyüphan Ö, dava dilekçesinde, daha önce konuya ilişkin tüketici hakem heyetine yaptığı başvurunun reddedildiğini hatırlatarak hakem heyeti kararının da iptalini istedi.
SEDAŞ'ın avukatı Pınar Çolak Yaşar da savunmasında daha önce hakem heyetinin verdiği kararın doğru olduğunu belirterek, davaya konu olan faturalarda yer alan bedellerin mevzuatta bulunduğunu kaydetti.

Mahkeme hakimi Ali Altıntaş, SEDAŞ'ın, "dağıtım, iletim sistem kullanım, kayıp kaçak, PSH, sayaç okuma bedelleri" adı altında yapılan kesintilerin yasaya uygun olmadığına dikkati çekti.

Tüketici hakem heyetinin verdiği kararı iptal eden mahkeme hakimi, SEDAŞ'ın gerekli önlemi almaması nedeniyle kaçak elektrik bedelini, kullandığı enerjinin karşılığını düzenli olarak ödeyen "dürüst vatandaş"tan tahsil edilmesinin yasaya aykırı olduğuna hükmetti.
Hakim, faturalardaki söz konusu 5 kalemden son 5 yılda alınan 716 liranın, elektrik dağıtım şirketinden alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

 

AA

14:51
 // neredesiniz
Iş pkk yi aklamaya gelince hemen işe girişiyorsunuz. Milli olan her şeye savaş açtiniz. Şimdi hodri meydan eğer bu milleti düşünüyor iseniz, hükümet sizsiniz, istediğiniz yasayi çikara biliyorsunuz, istediğiniz genelgeyi çikarabiliyorsunuz, her türlü faturalardan alinan haksiz ücreti hükümet olarak kaldirabilirsiniz bir yasa veya genelgeyle gereğini yapin vatandaşi tek tek yargiya gitmekten kurtarin. Inanin ki bu bdp ve teröristleri aklamaktan daha kolaydir, milletin % 100 ünün desteğini alirsiniz....
11 Nisan 2013 14:51
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler