YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Egsoz gazı ile fare avı
Egsoz gazı ile fare avı
11 Mart 2010 16:29
Yozgat'ta çiftçiler, ekili alanlara büyük zarar veren tarla faresi ile mücadelede yeni yöntem buldu.

İnsanların soba zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetmesi üzerine düşünen çiftçiler, insanlar zehirleniyorsa, tarla farelerinin zehirleneceği düşüncesinden hareket ederek, farelerin yaşadığı yuvalara eksoz gazı göndererek fareleri öldürmeye çalışıyor. 
 

Yozgat'ın Yerköy İlçesine Bağlı Aydoğan Köyü Eski Muhtarı Çelebi Sağlam (50), son günlerde basında soba zehirlenmelerinin sıkça yer aldığını belirterek, "Bizde insanlar karbonmonoksit gazından zehirlenerek ölüyorsa, yer altında yaşayan farelerinden ölebileceğini düşündük ve yeni bir yöntem geliştirdik. Benzinle çalışan otomobillerin eksozuna bir hortum bağlıyoruz, hortumun ucunu da farelerin yaşadığı deliklere sokuyoruz. Gazdan bunalan farelerin bazıları dışarıya çıkarken bazıları da yuvasında ölüyor. 70-80 dekarlık alanı 15-20 TL lik benzinle ilaçlamış oluyoruz. Bugün 3 tane fare öldürdük. Bu yönden zehirli buğdayla yapılan mücadeleden daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü zehirli buğdayı yiyerek ölen fareyi, tilki ve kartal yerse onlarda ölüyor. Bu yöntemde böyle bir şey yok" dedi.  
 

Eksoz gazı ile tarla faresi ile mücadele eden Faruk Bağcı'da (50) bu yıl ekili alanlarda çok sayıda fare olduğunu belirterek, "Bu fareler ekili alanlara çok büyük zarar veriyor. Bir arkadaşımız otomobillerin eksoz gazı ile fare mücadelesi yöntemi bulmuş bizde bu yöntemi uyguluyoruz. İnşallah başarı oranı yüksek olur" diye konuştu. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler