YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ege'de dram sürüyor: 5'i çocuk, 8 ölü
Ege'de dram sürüyor: 5'i çocuk, 8 ölü
18 Aralık 2015 13:43
Ege'de, 5'i çocuk, 8 göçmen boğularak yaşamını yitirdi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi Çatal Adası yakınlarında, bindikleri lastik botun alabora olması sonucu Irak uyruklu 2'si çocuk 4 kaçak yaşamını yitirdi. 8 kaçak ise sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Kayıp olduğu belirlenen bir kaçağı ise arama- kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Jandarma, faicayla ilgili organizatör olduğu ileri sürülen Türk vatandaşı Y.Ö.'yü Turgutreis Mahallesi'nde gözaltına alındı.

Bodrum'un Turgutreis İlçesi'nden yasadışı yollardan Yunanistan'ın Kilimli (Kalimnos) Adası'na gitmek üzere denize açılan Pakistan ve Irak uyruklu toplam 13 kaçağın bulunduğu lastik bot, bugün saat 01.00 sıralarında Çatal Adası açıklarında alabora oldu. Bir kısmı can yelekli kaçakların suda bitkin halde yaşam mücadelesi verdiğini farkeden balıkçılar, durumu sahil güvenliğe bildirdi. İhbar üzerine bölgeye 703 bordo numaralı 'Umut' isimli sahil güvenlik botu sevk edildi. Sahil Güvenlik ekibi 8 kaçağı kurtarırken, Irak uyruklu 2'si çocuk 4 kişinin ise cesedine ulaşıldı. Kurtarılan kaçakların ifadelerinden kayıp olduğu belirlenen 1 kaçağı ise dört bot ve 1 helikopter ile arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Kurtarılan kaçaklar Turgutreis Sahi Güvenlik Komutanlığı'na getilip, insani yardım yapıldı. Dört kaçağın Bodrum Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılan cesetleri ise daha sonra otopsi yapılmak üzere Muğla Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Öte yandan faicayla ilgili olarak Türk organizatör olduğu ileri sürülen Y.Ö., jandarma tarafından Turgutreis'te gözaltına alındı.

Uluslararası sularda 3'ü çocuk 4 kaçak cesedi

YUNANİSTAN'ın Bulamaç (Farmakonisi) Adası arası ile Bodrum Yalıkavak Mahallesi açıklarındaki uluslararası sularda 3'ü çocuk 4 Suriyeli kaçak göçmenin cesedi bulundu.

Yunanistan'ın 'www.lerosnews.gr' internet sitesiniN haberine göre, bugün sabah saatlerinde Bulamaç Adası açıklarındaki uluslararası sularda Yunan balıkçılar tarafından 3'ü çocuk 4 Suriyeli kaçak göçmenin cesedi bulundu. Balıkçıların haber vermesi üzerine bölgeye giden Yunan Sahil Güvenlik botu, bindikleri bot battığı sanılan kaçak göçmenlerin cesetlerini denizden çıkardı.

Bota alınan kaçak göçmenlerin cesetleri Leros Adası'na götürüldü. Kaçak göçmenlerin cesetleri otopsi yapılmak üzere Rodos Adası'na gönderildi. Yunan Sahil Güvenlik botlarının başka kaçakların da olabileceği düşünülerek bölgedeki arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler