YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ege Denizi'nde 10 günde 48 bin göçmen yakalandı
Ege Denizi'nde 10 günde 48 bin göçmen yakalandı
23 Mart 2016 04:49
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Ege Denizi'nde 10 günde bin 48 göçmeni yakalayarak, Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim etti

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Ege Denizi'nde 10 günde yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bin 48 göçmenin yakalanarak, Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildiği bildirdi. 

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinde, "Düzensiz Göç ile Mücadele" faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, göçmen faaliyetlerinde son dönemde yaşanan artış nedeniyle Sahil Güvenlik Komutanlığınca 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu çerçevesinde destek talebinde bulunulduğu, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da Ege Denizi'ndeki "Düzensiz Göç ile Mücadele" faaliyetlerine 11 Mart 2016'dan itibaren modern karakol gemileri, deniz karakol uçakları, helikopterler ve keşif gözetleme sistemleri ile yoğun ve kesintisiz destek sağlanmaya başlandığı hatırlatıldı.

Mülteciler tarafından yasa dışı sınır geçişlerinde çoğunlukla süratli lastik botlar kullanıldığının anımsatıldığı açıklamada, Deniz Kuvvetlerinin, üstün gayret ve özveriyle gerçekleştirdiği faaliyetler sonucunda düzensiz göç olaylarında belirgin düşüş yaşandığı ifade edildi. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından düzensiz göç ile mücadelede Sahil Güvenlik Komutanlığına destek faaliyetleri kapsamında göreve başlanan 11 Mart 2016'dan itibaren 21 Mart 2016 tarihine kadar geçen 10 günlük süre içerisinde toplam bin 794 göçmen tespit edilmiş, tespit edilenlerden toplam bin 48 göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilmiştir.

Tarihi boyunca denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizin korunması için üzerine düşen her türlü görevi layıkıyla yerine getiren Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bugün de çevre denizlerimiz ile dünya denizlerinde icra ettiği görevlere ilave olarak Ege Denizi'nde yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayarak mavi vatanımızın savunmasına etkinlikle devam etmektedir."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler