YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de yeni alarm! Cuma gününe dikkat
Edirne'de yeni alarm! Cuma gününe dikkat
04 Şubat 2015 15:31
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son yağışlar sonrası Edirne ve çevresinde yaşanan durumla ilgili bilgi verirken, "Debi indi. Ancak cuma günü itibariyle yeni bir debi artışının söz konusu olduğu konuşuluyor" uyarısında bulundu.

Müezzinoğlu yağışların fazla olması nedeniyle bu sorunların yaşandığını ifade ederken, "En hızlı yapılabilecek şey Meriç kumunun İstanbul'daki inşaatlarda kullanılması için taşınması. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu süreci gelecek hafta tamamlanacaktır. Meriç deniz yatağı kumunun İstanbul'un inşaatlarında kullanılması ile yatak temizlenir ve bu sürekli bir döngü haline gelebilir" dedi.

Vatandaşlar Bulgaristan'a dava açacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bulgaristan'ın, sınıra yakın bölgelerde yaptığı barajlarda taşkın hacmi bırakmadığını belirterek, "Bunu defalarca kendilerine söyledik, ikaz ettik. Ama oradaki vatandaşların da sabrı tükendi. Gerekirse Bulgaristan'a bu konuda dava açacaklarını ifade ettiler. Belki bunun yapılması faydalı olur diye düşünüyorum" dedi.

Edirne, sel felaketini yaşadı

Eroğlu, Wyndham Hotel'de gerçekleştirilen AB Nehir Havzaları Yönetim Planlarının Hazırlanması Projesi açılış toplantısından ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Edirne'deki taşkınlarla ilgili son durumun ne olduğu sorusu üzerine Eroğlu, Bulgaristan'da karların ani erimesi sonucu su seviyesinin yükseldiğini ifade ederek, Edirne'de Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin birleştiğini anımsattı.

Saat 02.00'de, rekor bir seviyede debinin 2 bin 149 metreküp saniyeye çıktığını vurgulayan Bakan Eroğlu, debinin sabah 08.00 itibarıyla 2 bin 71 metreküp saniyeye düştüğünü aktardı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler