YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne Valisi Şahin'den sığınmacılara 3 gün süre
Edirne Valisi Şahin'den sığınmacılara 3 gün süre
16 Eylül 2015 18:32
Edirne Valisi Şahin, Edirne'de bekleyen sığınmacıların geldikleri kamplara ve şehirlere gönderileceğini belirterek, "En fazla kalacakları üç gündür. Yarın ve yarından sonra burayı terk etmek zorundalar'' dedi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, son bir haftadır Edirne'ye çok sayıda sığınmacının geldiğini bildirdi. 

Sığınmacılardan yaklaşık 7 bininin geldikleri kamplara ve şehirlere gönderildiğini anlatan Vali Şahin, bölgede kalan yaklaşık bin 700'ünün de ikna yoluyla geri gönderileceğini ifade etti.

Almanya ve İngiltere'nin sığınmacı kabul edeceği söylentisi üzerine bu durumun geliştiğini hatırlatan Vali Şahin, şöyle devam etti:

''Sığınmacılar arasında dezenformasyon dedikleri bilgi kirliliği var. Birbirlerine mail atıp organize oluyorlar. Sonra kendileri de Avrupa'ya gideceğine inanıyor. Bu vesile ile Edirne'ye koşarak geliyorlar. Edirne'nin çıkış kapısı olduğunu, buraya ulaşıldığında Avrupa'ya ulaşmak için bir basamağı geçmiş kabul ediyorlar." 

Sığınmacıların ikna edileceğine inandığını anlatan Şahin, "İnşallah hafta sonunda hepsi kendi yerlerine ulaşırlar diyorum. En fazla kalacakları üç gündür. Yarın ve yarından sonra burayı terk etmek zorundalar. Bu bizim için bayağı büyük bir yük oldu. Bunların devamlı burada kalması bizim için sorun. Çünkü her zaman bunlar sınırı ihlal etmeye oradan Avrupa’ya geçmeye Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye yelteneceklerdir'' dedi. 

Sığınmacıların Yunan ve Bulgaristan sınırına ulaşmalarına kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgulayan Vali Şahin ''Bunları ikna yoluyla memleketlerine veya kamplara göndermeyi düşünüyoruz. Bunun için uğraş sarf edeceğiz. Kesinlikle bunlar burada kalmayacak. Bunu, üzerine basa basa söylüyorum. Kesinlikle bunlar Yunan ve Bulgar sınırına ulaştırılmayacaktır. 15 kilometrelik hat onlara yasak bölgedir. Bunu ifade etmek isterim'' diye konuştu.

Vali Şahin, bugün Başbakanlıktan gelecek yetkililerin de katılacağı bir toplantı yaparak sığınmacıların durumlarını değerlendireceklerini sözlerini ekledi.

Edirne'de 800 sığınmacı açlık grevine girdi

Öte yandan, sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Yunanistan'a gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacıların otoban kenarındaki arazide bekleyişi sürüyor.

Yunanistan sınırına gönderilmemelerini gerekçe göstererek kendilerine verilen kumanyaları almayan sığınmacılar, ''Avrupa, Avrupa, Erdoğan, Erdoğan,'' şeklinde sloganlar atarak açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Yaklaşık 800 kişilik grup adına konuşan Ahmed Ellatif, Yunanistan'a gidene kadar açlık grevini sürdüreceklerini söyledi.

Çocuklar dahil hiç kimsenin yemek ve su tüketmeyeceğini dile getiren Ellatif, zor durumda olduklarını sözlerine ekledi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler