YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duvarı delip döviz bürosunu soydular
Duvarı delip döviz bürosunu soydular
22 Aralık 2014 16:31
İzmir'in Konak ilçesinde, duvarı delerek çelik kasadan 700 bin lira çalan soyguncular kamera görüntülerinden yakalandı.

Soyguncuların duvarı delip döviz bürosuna girmesi ve alarm sistemini kırarak kapatması kameralara yansıdı.

Geçen 16 Ekim'de, Fevzipaşa Bulvarında Hüsnü Üstünel'e (47) ait döviz bürosuna gelen kimliği belirsiz kişiler, arka sokakta bulunan bodrumdan geçip hiltiyle döviz bürosunun duvarını deldi. İçeri giren şüpheliler alarm sistemini devre dışı bıraktıktan sonra kasayı canavar makinesiyle keserek 700 bin lira döviz ve altın alıp kaçtı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, soygunun gerçekleştiği yerin çevresindeki güvenlik kamerasından 750 saatlik görüntü inceledi. Bu görüntülerde soygunu Bulgaristan plakalı bir otomobille gerçekleştiren 5 kişi belirlendi. Yapılan soruşturmada Bulgaristan uyruklu A.C., I.H., N.P., V.C. ve M.C.'nin Basmane'de bir otelde kaldıkları ve soygun sonrası otelden ayrıldıkları tespit edildi.

İstanbul'da yakalandılar

Yaklaşık bir ay sonra İstanbul'da da N.Y.'ye ait döviz bürosu aynı yöntemle soyuldu. İstanbul polisi döviz bürosunu soyan Bulgaristan uyruklu A.C., I.H. ve N.P.'yi kısa sürede yakaladı. İzmir polisi duvar delerek soygun gerçekleştirilen zanlıların İstanbul'da yakalanması üzerine İstanbul polisi ile irtibata geçti. Yapılan inceleme sonucu İzmir ve İstanbul'da duvarı delerek döviz bürosu soygunu gerçekleştirenlerin aynı kişiler olduğu tespit edildi. İstanbul'da mahkemeye çıkarılan Bulgaristan uyruklu A.C., I.H. ve N.P. tutuklanırken yurt dışına kaçtıkları belirlenen diğer şüpheliler V.C. ve M.C.'nin yakalanması için çalışmaların devam ettiği açıklandı.

Duvardan içeri girdiler

Öte yandan, çevredeki işyerlerinin kameralarını inceleyen Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, soygunu gerçekleştiren ancak kimlikleri tespit edilemeyen zanlıların soygun öncesi soyulan döviz bürosunun çevresinde keşif yaptığını ortaya çıkarttı.

Döviz bürosundaki veznelerinde bulunan kameralarda döviz bozdurmak için gelen iki kişinin sürekli kameralara ve çelik kasaya baktıkları belirlendi. Bu kişilerin keşif yaparken çevredeki işyerlerinin güvenlik kameralarına takılan kişilerle aynı olduğu tespit edildi. El konulan kamera görüntülerinden, soygucuların attığı her adım tespit edildi. Çete elemanlarının, soygundan sonra, duvar delerken kullandıkları malzemeleri İzmir'de Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi'nin inşaat alanına attıkları belirlendi.

Çukura giden ekipler, çete elemanın attığı malzemelere el koydu. İş yerindeki güvenlik kamerasında ise duvarı delip içeri giren soyguncuların alarm sisteminin etkisiz hale getiren görüntüleri dikkat çekti.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler