YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duvara vida çaktı, 9 bin TL ceza yedi
Duvara vida çaktı, 9 bin TL ceza yedi
04 Ocak 2013 10:32
Adana'da, iş yerinin önüne gölgelik takmak için bir işhanının duvarına 2 vida çakan çaycı ile çırağı 9 bin lira para cezasına çarptırıldı.

 

Merkez Seyhan ilçesinde çaycılık yaparak geçimini sağlayan 8 çocuk babası Kerim Başçı (43) ve yanında çalıştırdığı çırağı Salih Sığırcıklıoğlu (57) müşterilerin çayocağının önünde oturup çay içerken güneşten etkilenmemesi için  güneşlik çekmeye karar verdi. Bunun üzerine çaycı ve çırağı, 10 Temmuz'da özellikle sabahtan öğlene kadar güneşin vurduğu çay ocağının 3 metre karşısındaki kamuya ait binanın işhanının zemin duvarına gölgelik asmaya karar verdi.
 
İddiaya göre, işhanı yönetiminden izin almadan duvara 2 vida çakıp gölgeliği taktılar. Ancak kısa süre sonra, işhanının temsilcisi olduğu belirtilen Rifat Karmış, çaycı ile çırağını ‘kamu malına zarar verdikleri' iddiasıyla belediyeye şikayet etti.  Şikayet sonrası zabıta memurları gelip gölgeliği söktü. Bu sırada çaycı ile çırağının kendilerini zabıtaya şikayet edenler hakkında küfür ettiği iddia edildi.
 
İşhanı temsilcisi Karmış, zabıtanın ardından Cumhuriyet Savcılığı'na da şikayette bulununca çaycı ile çırağı hakkında ‘Mala zarar verme ve hakaret' suçlarından dava açıldı.
 
Adana 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan çaycılar Başçı ve Sığırcıkoğlu hakkında ilk celsede karar verildi. Başcı, işhanının duvarına vida çaktıklarını doğrularken, kimseye hakaret etmediklerini belirterek, "Gölgelik zabıtaca söküldü. Duvara zarar vermedik. Sadece 2 vida çaktık" diyerek beraatlerini istedi.
 
Çaycıları şikayet eden Karmış ise, sanık çaycıların cezalandırılmasını istedi. Karmış, "Çay ocağının üstünü sundurma ile kapatmak amacıyla işhanının duvarını deldiler. Kendilerini uyardık, ancak bizi dikkate almadılar. Biz de zabıtaya şikayet ettik. Zabıtalar geldiğinde, bize küfür ettiler" dedi.
 
Mahkeme hakimi, Başçı ve Sığırcıkoğlu'nu ‘mala zarar vermekten' 2 bin 400'er lira, ‘hakaret' suçundan ise 2 bin 100'er lira olmak üzere toplam 4 bin 500'er lira para cezasına mahkum etti.
 
Çaycı ile çırağının kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurarak yeniden suç işlemeyecekleri hususunda kanaat oluşmadığından cezalarında indirime gitmedi. Ayrıca, cezaları hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirmedi.
 
Verilen karar üzerine 4 bin 500'er lira para cezalarını ödemek zorunda kalan çaycılardan Kerim Başçı, verilen ceza üzerine şok olduklarını söyledi. Hayatlarında bugüne kadar böyle bir ceza görmediklerini ve duymadıklarını söyleyen Başçı, "Kamu binasına 2 vida çaktığımız için bu kadar ceza verilir mi? Hakim kıyafetlerimizden dolayı indirim bile yapmadı. İtiraz hakkı bile vermedi. Ben günlük 15 lira yevmiyeye çalışan biriyim. 8 çocuğum var 4 çocuk okutuyorum. Bu parayı ödemem imkansız. Cezaevine giderim. Böyle ceza olur mu? Duyan gülüyor" dedi.
 
 
İHA
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler