YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya liderlerinden Erdoğan'a tebrik
Dünya liderlerinden Erdoğan'a tebrik
12 Ağustos 2014 07:16
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dünyanın dört bir yanından tebrik mesajları geldi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Erdoğan'ı telefonla arayarak başarısından dolayı tebrik etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, "Bu başarınız ayrıca Türkiye'nin zaferidir. Memnuniyetle belirtmek istiyorum ki, son 10 yılda Türkiye kapsamlı gelişme göstererek uluslararası güç merkezine dönüşmüştür" ifadesini kullandı.

-Alman Cumhurbaşkanı ve liderlerden kutlama-

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Erdoğan'a gönderdiği tebrik mesajında, "Ülkelerimiz arasındaki dostça ilişkileri sizinle beraber tüm vatandaşların yararına sürdürmek ve derinleştirmek benim özel isteğim" değerlendirmesinde bulundu.

Merkel'in yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck de Erdoğan'a tebrik mesajı gönderdi. Gauck'un, cumhurbaşkanlığının internet sayfasında yayımlanan tebrik mesajında, "Almanya ve Türkiye ekonomik, kültürel ve insani alanlarda birbiriyle yakından bağlantılarda bulunuyor" yorumunda bulundu.

-Pakistan ve Afganistan'dan tebrik mesajları-

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakanı Navaz Şerif, Erdoğan'ı tebrik ederken, "Türkiye'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği dönüşüm sizin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki övgüye değer başarınızda tecelli etmiştir" ifadelerini kullandı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise "Afgan halkı adına seçimdeki başarınızı, sizi ve Türkiye'nin kardeş milletini tebrik ederim, başarılarınızın devamını diliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak Meclis Başkanı Salim el-Cuburi, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge İvanov, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hicran Kazancı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını tebrik eden diğer liderler arasında yer aldı.

Ayrıca Mısırlı muhaliflerin oluşturduğu "Mısır Devrim Konseyi" ve Karadağ İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Rifat Feyziç de Erdoğan'ı zaferinden dolayı tebrik etti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler