YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz eti de yetirmişler
Gebze'de vatandaşlara domuz eti yedirilmiş
Domuz eti de yetirmişler
31 Mart 2010 / 17:31 Güncelleme: 31 Mart 2010 / 17:31

Kocaeli'ne bağlı Gebze ilçesindeki toplu yemek firmaları ve bazı lokantalarda tespit edilen at ve domuz etlerinin ilçe dışından getirildiği tespit edildi.
 

Bir işletmede domuz eti, iki işletmede de at eti bulunmasıyla ilgili açıklama yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediyesi olarak gıda konusunda çok hassas olduklarını söyledi.
 

İşletmelere  zabıta ve sağlık ekiplerinin sık sık uygulama yaptıklarını ifade eden Köşker, "Bu domuz ve at etleri de bu denetimler sonucu ortaya çıktı. Ancak bizler mekan sahiplerinin bunu bilinçli yaptıklarını düşünmüyoruz. Kaçak tabir edilen et satın aldıklarını düşünüyoruz. Bu anlamda komşu il ve ilçelerden gelen kaptı kaçtı tabir edilen kişiler tarafından ucuz et diye satılan ürünlerin işletmeler tarafından satın alınmamasını ve tüketicilere satılmamasını istiyoruz." dedi.
 

İşyeri sahiplerinden her türlü kaçak yollardan ülkemize sokulan hayvan etlerinin hiçbir şekilde satın alınmaması ve tüketiciye satılmamasına dikkat etmelerini isteyen Başkan Köşker, denetimler sonucu işletmelerinde domuz ve at eti tespit edilen kurumların mühürlendiğini belirtti.
 

Köşker, "Devamlı kullanılan bir durum olsa mutlaka daha önceden ortaya çıkar. Ayrıca domuz ve at etlerinin rastlandığı noktalar ayaküstü satış yapılan yerler. Mümkün olduğu kadar vatandaşlarımız sokakta satılan şeylerden yememeleri sağlık açısından daha iyi olur. Biz gerekli kontrolleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.
 

Kocaeli Yemek Sanayicileri Derneği (KOYESAD) Başkanı Saadettin Malkoç da, "At ve domuz eti satışı yapılan merdivenaltı işletmelerin etlerini İstanbul'dan temin ettikleri tespit edilmiştir. Bu anlamda denetimler artırılırsa kaynağı belli olmayan kaçak etlerin Gebze'ye girişi ve merdivenaltı yemek üreticilerinin de bunu kullanması engellenmiş olur." önerisinde bulundu.
 

Yerel ve yaygın basında çıkan haberlerin sonucunda işlerin çok düştüğünü vurgulayan Dilaş Restoran'ın sahibi Metin Uzunok da, "İşlerimiz durma noktasına geldi. Zaten dışarıda yemek yeme alışkanlığı çok düşük olan Gebzeli vatandaşlar bu haberlerden sonra lokantalara uğrayamaz oldu. Yetkililerden bu konuya bir çözüm getirmelerini istiyoruz." diye konuştu. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler