YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domatesi don vurdu
Domatesi don vurdu
12 Ekim 2010 13:40
Mevsim normallerinin altında seyreden soğuk hava Mersin'de domatesi vurdu...

Son bir haftadır etkili olan soğuk hava Mersin'in Erdemli ilçesinde yüksek kesimlerdeki domates üretimini olumsuz etkiledi. Sıcaklığın gece sıfır dereceye kadar düşmesi ile meydana gelen zirai don, açıkta yetiştirilen domatesi vurdu.

İlçeye bağlı Aydınlar Köyü'nde domates üreticisi Ali İhsan Zorlu, domatesleri zirai don vurmadan bir gün önce yağmur yağdığını belirterek, "Tarlamızdaki çamurdan dolayı ürünlerimizi toplayamadık. Gece hava sıcaklığı ise iyice düştü. Sabah kalktığımızda ise domateslerimiz soğuktan etkilendiğini gördük" dedi.

Domates fiyatlarının bu yıl iyi gitmesi ile masraflarını karşılayabildiğini ifade eden Zorlu, "Yetiştirdiğim ürünlerle borçlarımın çoğunu ödedim. Geride kalan yaklaşık 8-10 bin TL'lik ürünüm telef oldu. Aralarda kalan ve soğuk havanın etkilemediği ürünleri seçerek paraya çevirmeye çalışıyoruz. Her yıl para etmiyordu bu yıl para etti. Onu da soğuk vurdu" diye konuştu.

Erdemli İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun, sıcak havaların vatandaşları aldattığını belirterek, "Bu sıcak hava, sigorta yaptırmada caydırıcı oldu. Sıcak havalara aldanan vatandaşların çoğunluğu maalesef sigorta yaptırmadı" dedi.

Erdemli'ye bağlı yayla köylerinden Aydınlar, Güneyli, Tozlu, Sorgun, Toroslar, Sarıkaya ve Yağda köyleri ile Silifke'ye bağlı yayla köylerinde açıkta yetiştirilen ürünlerin soğuktan olumsuz etkilendiği bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda aşırı sıcaklardan etkilenen domates üretimi bu kez de soğuklardan dolayı olumsuz etkilendi. Yaşanan ciddi rekolte düşüklüğünün şimdi fiyatların daha da yükseleceği beklentisini doğuruyor. (İHA)

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler