YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doktorlar Şırnak'tan kaçıyor
Doktorlar Şırnak'tan kaçıyor
23 Aralık 2009 16:26
Şırnak ve ilçelerinde son dönemlerde yaşanan toplumsal olaylar etkisini en çok sağlık alanında göstermeye başladı.

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre kasım ayında atamaları yapılan 38 pratisyen hekimden sadece 5'i göreve başlarken bunların 3'ü göreve başladığı gün istifa etti.

Atanan 13 uzman doktordan ise 9'u göreve başladı. Şırnak İl Sağlık Müdür Vekili Muhsin Hayyam Elçi, yaptığı açıklamada, "Kasım atamasında 12 uzman, 38 pratisyen talebimiz oldu ve bakanlık da hepsinin atamasını yaptı. Fakat 13 uzmanın 9'u başladı, 4'ü başlamadı. Pratisyenlerden atanan 38 kişiden de 5'i başladı, 33'ü başlamadı. Bu başlayan 5'inin içinden de 3 kişi, göreve başladığı gün istifa etti. Yani atanan 38 pratisyenden sadece 2'si Şırnak bölgesinde işe başlamış durumda. 29. dönem doktor atamasında 38 pratisyen, 13 uzman, toplam 51 doktor ataması yapılmış durumda. Bu 51 doktorun sadece ve sadece 12'si gelip işe başlamış bulunmaktadır. Diğer arkadaşlar hiç gelmediler. Gerçekten de Şırnak bölgesinde şu an pratisyen hekim ihtiyacı had safhadadır. Özellikle Uludere, Beytüşşebap, Güçlükonak gibi ilçelerimiz doktor sıkıntısını çok çekmektedir. Cizre, Silopi ve İdil'den takviye yapmaya çalışıyoruz. Bakanlık'tan geçici doktor talebinde bulunacağız. Ocak ayında yapılacak olan 30. dönem doktor atamasında bakanlık nezdinde yine 64 pratisyen ve 50 uzman talebinde bulunduk. Ocak ayı ortalarında bu atamalar yapılacak. Atanacak doktor arkadaşlarımıza tavsiyem, hiçbir şeyi kafalarına takmasınlar. Şırnak Türkiye'nin 81 ilinden biridir. Kaygı duyulacak hiçbir şey yok. Hatta barınma sorunlarını da elimizden geldiği ölçüde gideriyoruz. Sayın Valimizin girişimleri sayesinde geçen yıl Sağlık Müdürlüğü'müze 42 tane ek lojman verildi. Ayrıca il merkezinde hekim evi statüsünde bir binamız var, oradan da yararlanıyoruz" dedi.

Konforlu odalardan temşiyet vermek kolay
 // Yalman Güç
Sayın İl Sağlık Müdürü Vekili,Siz Sağlık Müdürü problemini bile halledememişsiniz.Vekaleten müdürlük görevini yürütüyorsunuz."Marifet iltifata tabidir"Giden gençlerin hepsinin ürkeklik yüzünden istifalarını vermedikleri aşikar.Bilhassa kırsal bölgede görev yapacak pratisyenlerin.acaba çalışma ortamlarının ne gibi noksanları var.Nasihat yerine düzgün,
emniyetli bir ortam sağlamayı düşünmezmisiniz? Bu elemanlara extra bir mahrumiyet zammı gerekmezmi? ...
24 Aralık 2009 03:56
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler