YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Doktora şiddet' şiddetle kınandı
'Doktora şiddet' şiddetle kınandı
09 Mayıs 2016 10:19
Çanakkale'de bir doktorun hasta tarafından bıçaklı saldırıya uğramasına sağlıkçılar sert tepki gösterdi. Dün Çanakkale Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen sağlık emekçileri, doktora yapılan çirkin saldırı nedeniyle eylem yaptı.

 Çanakkale Devlet Hastanesi’nde Op. Dr. Yusuf İlker Çömez’e yapılan çirkin saldıryı protesto etmek için Çanakkale Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen sağlık emekçileri, basın açıklaması düzenledi. TTB Çanakkale Tabip Odası, Türk Sağlık Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası üyeleri, Aile Hekimliği Federasyonu (AHEF), Çanakkale Aile Hekimleri Derneği (ÇAHEDER) ile Op. Dr. Yusuf İlker Çömez’in hastaları ve vatandaşların katıldığı basın açıklamasında, sağlık emekçileri adına açıklamada bulunan TTB Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Hülya Görgün; “5 Mayıs Perşembe günü Çanakkale Devlet Hastanesi Hekimlerinden arkadaşımız Dr. Yusuf İlker Çömez bir hasta tarafından neredeyse canından olacak derecede ağır bir saldırıya uğramıştır. Arkadaşımız halen yoğun bakımda tedavi görmekte olup, yaşadığı fiziksel ve ruhsal travmanın etkileri uzunca bir süre devam edecektir, ilk defa yaşanmayan bu hadise, öğle görünüyor ki son da değildir. Yaklaşık bir yıl önce acil serviste bir personelimize silah çekildiğini, bir hekim arkadaşımızın aynı kişiden defalarca yaşadığı saldırılardan sonra, Çanakkale`yi terk etmek zorunda kaldığını tüm kamuoyuna hatırlatırız. Öncelikle Yusuf İlker arkadaşımıza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız biran önce sağlığına kavuşur ve çok sevdiği işine, yani hastalarına hizmet etmeye tekrar geri döner."

"Çok iyi biliyoruz ki ne yaparsanız yapın tüm sağlık çalışanları gibi arkadaşımızda halkımıza sağlık hizmeti sunmaktan geri kalmayacaktır. Çünkü sağlık çalışanları olarak bu hizmet hepimizin yaşam kaynağıdır. Ancak yine de bugün bazı soruları sormadan yapamayacağız! Öncelikle sağlık yöneticilerine sesleniyoruz; Son yıllarda sağlık hizmetlerinde çalışan herkes şiddet tehlikesi ile karşı karşıya... Her gün ülkemizin bir yerinden şiddet haberleri geliyor. Hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında şiddet nedeniyle kaybettiğimiz arkadaşlarımızı unutmadık. Hâl böyleyken acaba; şiddetin önlenmesi, şiddet olduğunda yaralananlara hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi için elinizden gelenleri yapıyor musunuz? Sağlık çalışanları bazen günlerinin tamamını işyerlerinde geçirmektedir. Acaba işyerleri sağlık çalışanlarının yaşamları için güvenli yerler midir?"

"Yaşadığımız olaylar, bu konuda şüpheye düşmemize neden oluyor. Lütfen bu uyarılarımızı ciddiye alın. Her gün yaralanabileceğimiz ya da ölebileceğimiz korkusuyla, işyerine gelip hizmet sunmamızı bizden bekleyemezsiniz. Siyasetçilere sesleniyoruz; Sağlıkta şiddet her gün giderek artıyor. Bugün yaşadıklarımızı bundan 20 yıl önce hayal bile edemezdik. Bugün neredeyse işe giderken evden, eşimiz ve çocuklarımızla helalleşerek ayrılacak duruma geldik. Hayatta hiçbir şey durduk yere olmaz. Hastanelerde şiddet artmaya devam ediyorsa, sağlık çalışanları işyerlerinden korkar duruma geldilerse bunun bir sebebi vardır. Peki, siz bu durumun sebeplerini anlayabildiniz mi? Bu olayı bilimsel olarak yeterince inceleyebildiniz mi? Doğru çözüm stratejileri geliştirebiliyor musunuz? Şiddetle ilgili gerekli yasal düzenlemeleri yaptınız mı? Bu konuda TTB`nin sendikaların önerilerini dinlediniz mi? Yani siyasetin yapması gerekenleri yerine getirebildiniz mi? Yaşadığımız olaylar, siyasetin bu konuyu yeterince anlayamadığını ve görevlerini yerine getirmediğini düşünmektedir. Lütfen daha fazla sağlık çalışanı sağlık kurumlarında ölmeden gerekli yasal düzenlemeleri yapınız. Bu konuda TTB, sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket etmeyi de ihmal etmeyiniz... Halkımıza sesleniyoruz; Sağlık çalışanları sizin düşmanınız değildir” dedi.

“Umarız yaşanılan son olaydır”

Görgün açıklamasında; “Bizler lise çağlarından, yani eğitim döneminden itibaren hayatımızı önce sizin sağlığınız öğrenmeye sonra da size sağlık hizmeti sunmaya adıyoruz. Çoğu zaman hayatımıza, ailemize ve dostlarımıza vermemiz gereken zamanı sizin sağlığınıza harcıyoruz. Yoğun bakımlarda sizinle birlikte sabahlıyoruz. Sizin en özel ve en zor anlarınızda yanınızda oluyor; size yardım ediyoruz. Bunun karşılığı şiddet olamaz. Size yardım etmek için var olan bir insana saldıramazsınız. Haksızlığa uğradığınızı düşünebilirsiniz, uğramış da olabilirsiniz. Neticede biz de sizin gibi insanız. Bunun için ülkemizde yeterince yasal yol bulunmaktadır. Herkesin kendi haksızlığını kendi yöntemi ile çözmeye Çalıştığı bir toplumda hangi birimiz güvende olabiliriz ki... Sağlık çalışanlarından can güvenliklerinin olmadığı bir ortamda size yardımcı olmalarını nasıl beklersiniz? Ölüm ya da yaralanma korkusuyla çalışan bir insana, canınızı emanet edebilir misiniz? Lütfen sağlık çalışanlarına saldırmayı artık bırakın... Onlar sizin düşmanınız değil. Unutmayın sağlık çalışanları doğduğunuz andan itibaren ölüme kadar en özel anlarınızda sizin hep yanınızda...

"Lütfen bugün arkadaşımızın bir saldırı sonucu hayatını kaybetme derecesinde yaralanmasından dolayı çok üzgünüz. Ve yaralayan kişinin bir hasta olmasından, bu olayın hastane de gerçekleşmesinden dolayı da ayrıca kırgınız. Halkımıza sesleniyoruz. Lütfen şiddetten vazgeçin. Sorunlarınızı yasal yollarla halledin. Bu yollar her zaman açık. Bu koşullarda devam ederse, sağlık kurumlan bizim için korku dolu yerler olursa, size hak ettiğiniz sağlık hizmetini sunamayız. Unutmayın bizim de ailemiz ve sevdiklerimiz var. Onları üzmek istemeyiz. Bu nedenle halkımızın dikkatini çekmek sağlıkta şiddete son vermek umuduyla bu açıklamayı yapmış bulunmaktayız. Umarız dün yaşanan olay ülkemizde sağlık kurumlarında yaşanılan son olaydır” dedi. Görgün’ün yaptığı açıklamanın ardından Dr. Çömez’in hastaları saldırıyı kınarken, sağlık çalışanlarına yönelik uygulan şiddetin son bulması gerektiğini belirttiler."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler