YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu Anadolu tarihinde bir ilk
Doğu Anadolu tarihinde bir ilk
28 Mart 2010 21:16
Ağrı'da gerçekleşen barış olayı bölgede bir ilk özelliği taşıyor.

Ağrı'nın Patnos ilçesinde ocak ayında iki aile arasında 4 kişinin ölümü, 5 kişinin yaralanması ile sonuçlanan kavga, barışla noktalandı.

Aşağı Damla köyünden Hemdiki ile Bozoğlak köyünden Haçki ailelerinin üyeleri arasında 24 Ocakta çıkan, 4 kişinin ölümü, 5 kişinin yaralanmasıyla ilgili Patnos'un ''kanaat önderleri'' bir araya geldi.

''Kanaat önderleri'' emekli imam Vahyettin Aksay ile Cemil Yılmaz, İsmail Oğur, Tahir Çelik ve Harun Çelik, iki aşiret mensupları ile görüşmenin ardından aile üyelerini ilçedeki Endüstri Meslek Lisesinin spor salonunda bir araya getirdi.


-''BÖLGE TARİHİNDE İLK DEFA...''-


6 bin kişinin toplandığı barış yemeğinde konuşma yapan İlçe Müftüsü Şevket Dilmaç, bölge tarihinde ilk defa bir kan davasının bu kadar çabuk çözüldüğünü belirterek, ''iki aşiret liderlerini'', gösterdikleri özveri sebebiyle kutladı.

Kan davasının hiçbir zaman çözüm olmadığını belirten Dilmaç, ''Hiçbir zaman yaşanan bu tür olayları tasvip etmedik. Aksine aracı olarak tarafların barışmalarını sağlamaya çalıştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tür olayların bir daha yaşanmasını istemiyoruz'' dedi.

Yaklaşık 45 gündür süren kan davasında daha fazla kan dökülmemesi gerektiğini söyleyen Hemdiki aşiretinin önde geleni İsmail Oğur ise ''Bu yemek bizim aramızdaki kan davasını bitireceği gibi aramızdaki dostluğu da perçinleyecektir. Herkes ölen kardeşlerimiz için üzüldü. Olan oldu. Bundan sonra kin gütmenin anlamı yok. İlçe müftüsünün barış talebi olunca olumlu karşıladık. Suçlular zaten adalet önünde hesap verip, cezalarını çekeceklerdir. Bir ya da birkaç kişinin hatasını bir topluma ya da aşirete mal etmek ilkelliktir'' şeklinde konuştu.

Barış yemeği, Kur'an-ı Kerim'in okunması ve ailelerin birbirleriyle tokalaşarak barışmasıyla son buldu.

Yemeğe, AK Parti Ağrı milletvekilleri Cemal Kaya ile Fatma Salman Kotan da katıldı.


-OLAY-


24 Ocak 2010'da Patnos kent merkezinde bir manavın önünde bir araya gelen Hemdiki ve Haçki aileleri ''kız kaçırma'' nedeniyle tartışmış, tartışmanın kavgaya dönüşmesi ve iki aile üyelerinin birbirlerine silah ve bıçakla saldırması sonucu, Aşağı Damla köyünden Ercan Yaman (31) ile Bozoğlak köyünden Kerem Yalçın (35), Yıldırım Akbulut (29) ve Feyat Yalçın(20) yaşamını yitirmiş, 5 kişi yaralanmıştı. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler