YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da teröristler sıkıştırıldı!
Diyarbakır’ın Lice, Hani, Silvan, Kulp ve Hazro ilçelerine bağlı 25 köy kırsalında terör örgütü PKK’ya son darbe vuruluyor. Başlatılan operasyonlar hava destekli olarak sürüyor. PKK'yı bölgeden silme operasyonunda ayrıca terör örgütünün Hint keneviri tarl
Diyarbakır'da teröristler sıkıştırıldı!
22 Haziran 2016 / 15:10 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 15:16

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bölgeler İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından 24 saat esasına göre gözetim altına alındı. İHA’lar tarafından tespit edilen hareketlilik, sığınak, mühimmat ve terör örgütünün en büyük finans kaynağı Hint keneviri tarlaları Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan F-16 savaş uçakları ile vurulmaya başlandı. Dün akşam saatlerinde savaş uçakları tarafından vurulan bölgelerde terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda mühimmat, sığınak ve kenevir tarlasının imha edildiği belirtildi.

İHA TESPİT EDİYOR, F-16 SAVAŞ UÇAKLARI HAVADAN, JÖH VE PÖH KARADAN VURUYOR

Diyarbakır’ın 5 ilçesine bağlı 25 köy kırsalında başlatılan büyük operasyonda asker ve polis müşterek olarak kırsala çıktı. Operasyon bölgesine giriş ve çıkışlar tutulurken, terör örgütüne darbe vurulmak üzere içeriye doğru havadan ve karadan asker ile polis indirildiği belirtildi. Jandarma Özel Harekat (JÖH) ile Polis Özel Harekat (PÖH) tarafından şehirdeki çatışmalardan sonra ilk defa kırsalda da sırt sırta verilen operasyonda teröristlerin muhtemel barındıkları alanlar daraltılarak ilerleniyor.

Asker ve polisten oluşan 1000 kişilik kuvvet ile başlatılan büyük operasyonda İHA’lar tarafından tespit edilen hareketlilik, mühimmat depoları, sığınak ve kenevir tarlalarının koordinatları hareket merkezinden bölgedeki timler ile savaş uçaklarının koordine merkezine veriliyor. Koordinatları alan savaş uçakları bölgeyi havadan bombardımana tutarken, karadan ilerleyen timler de verilen koordinatlar doğrultusunda çemberi daraltarak ilerliyor.

BÖLGEDE KUŞ UÇURTULMUYOR

Operasyon bölgesinde geniş kapsamlı güvenlik önlemi alan asker ve polis bölgede kuş uçurtmuyor. Operasyon bölgesi arasında kalan Diyarbakır-Bingöl karayolunda 5 kilometre arayla geçici güvenlik noktaları kuruldu. Güvenlik noktalarında görevlendirilen asker ve polis bölgeye giriş ve çıkış yapan araç ve insanları didik didik arıyor.

Gazetecilerin de alınmadığı bölgede görev yapan yaklaşık 1.000 kişilik müşterek ordu, Lice ilçesine bağlı Şenlik, Birlik, Erginköy, Elmadere, Oyuklu, Kutlu, Türeli; Hani ilçesine bağlı Yukarıturalı, Akçayurt, Kaledibi ve Damlatepe; Silvan ilçesine bağlı Üçbasamak, Çaldere, Keklikdere, Görentepe, Bayırdüzü, Dağcılar ve Dolaplıdere; Kulp ilçesine bağlı Taşköprü, Temren, Bakırköy ve Demirli ile Hazro ilçesine bağlı Ülgen, Mutluca ve Bayırdüzü köylerinde teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonu sürdürüyor.
 
TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FİNANS KAYNAĞINA AĞIR DARBE
 
Dün akşam saatlerinde operasyon bölgesinde tespit edilen çok sayıda sığınak, mühimmat deposu ile örgütün finans kaynağı olan kenevir tarlalarının bombardımana tutularak imha edildiği belirtildi. Bombardıman sonrasında saatlerce bölgeden dumanlar yükseldi. Operasyonda hem terör örgütü PKK’ya hem de örgütün finans kaynağı olan uyuşturucuya büyük darbe vurulmasının hedeflendiği belirtildi.
 
PKK’NIN YURT İÇİNDEKİ EN ÖNEMLİ VE KRİTİK BÖLGESİ

 
Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre operasyonun yürütüldüğü bölgenin PKK terör örgütü için yurt içindeki en önemli ve kritik alanlarından biri olduğu belirtildi. PKK terör örgütünün operasyon bölgesinde sürekli olarak ekilen kenevir tarlarından elde edilen uyuşturucu ile finans sağladığı ayrıca dağlık, zor arazi yapısından dolayı bölgenin teröristler tarafından saklanmak için kullanıldığı ve mühimmat ile sığınak depolarının sayıca fazla olduğu bildirildi.

 Terör örgütü PKK’nın operasyon başlatılan bölgeden Diyarbakır üzerinden tüm Türkiye’ye patlayıcı madde gönderdiği de tespit edildi. Bölgenin dağlık ve sarp kayalık olmasından dolayı özellikle patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler ile silahların bu bölgede tutulduğu bildirildi.
 
Operasyonun tamamlanarak bölgenin temizlenmesi durumunda PKK terör örgütüne tarihinin en büyük darbesinin vurulacağı belirtildi.

Dualarımız vatanseverlere
 // Hasan Hüseyin
Edirne'den Hakkari'ye Ardahan'dan Antalya'ya ; vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden askerlerimizin, polislerimizin ve köy korucularımızın Yüce Allah yar ve yardımcısı olsun....
22 Haziran 2016 Çarşamba 23:24
 // Oktay
Türk ordusuna yakışır hareketler bunlar ALLAH hepinizi korusun....
22 Haziran 2016 18:30
1
 // 1
Vurun diplerine diplerine köklerine köklerine hainliğin sonu neymiş ikiyuzlulugun sonu neymiş görsünler ve bunu da Asıl bir Türk e yaraşır şekilde yapın ki bir daha akıllarından bile geçirmeye korksunlar. .....
22 Haziran 2016 17:11
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler