YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da sıfır binaya kaçak elektrik hattı çekmişler
Dicle Elektrik ekipleri, Diyarbakır'da sıfırdan yapılan inşaatlara kaçak elektrik için gizli hat döşendiğini ortaya çıkardı.
Diyarbakır'da sıfır binaya kaçak elektrik hattı çekmişler
27 Mart 2015 / 17:17 Güncelleme: 27 Mart 2015 / 17:21

Dicle Elektrik kaçak ile mücadele ekipleri, Diyarbakır'da yapımı süren konut inşaatlarında denetim yaptı. Sıfır binalardaki her dairenin kaçak elektrik kullanabilmesi için ayrı bir harici hat döşendiği tespit edildi.

Sıfır dairelere gizli kaçak elektrik hattı

Konutlarda ısınmanın doğalgaz yerine kaçak elektrikle yapıldığı yönünde aldıkları ihbarları değerlendiren Dicle EDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır Doğal Gaz Dağıtım Anonim Şirketi (Diyargaz) ile bir çalışma yaptı.

Faturası düşük gelenler incelendi

Merkez Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde doğalgaz verilen binalarda, doğalgaz aboneliği almayan daireler ile düşük tüketim sahibi doğal gaz aboneleri belirlenerek, geniş kapsamlı denetim için harekete geçildi.

1-786.jpg

Tüm dairelere harici kaçak hat çekilmiş

Dicle EDAŞ ekipleri, hafta içinde 3 merkez ilçede toplam 2 bin 945 elektrik abonesini kontrol etti. Kontroller sırasında, yapımı süren konut inşaatları ile yapımı yeni tamamlanmış çok sayıda bina da tarandı.

Sıva altına gizli hat

Kaçak taramaları sırasında özellikle yeni yapılan binalarda akıl almaz kaçak elektrik kullanımına dönük 'altyapı çalışması' gerçekleştirildiği belirlendi. Bina aydınlatmalarından, sıva altından, asansör boşluklarından apartman dairelerine kaçak kullanım için harici elektrik hatları çekildiği saptandı. Bazı binalarda ise bu durumun abartılarak, istinasız tüm dairelere harici kaçak elektrik hattı çekildiği ortaya çıktı.

2-370.jpg

Müteahhitler hakkında suç duyurusu

Dicle EDAŞ'ın deneyimli kaçak kontrol ekiplerini bile şaşkına çeviren bu yöntemler bir bir belirlenerek harici hatlar sökülürken, bu ve benzer yöntemlerle kaçak elektrik kullandığı belirlenen 400 abone hakkında gerekli yasal işlemler başlatıldı. Bu arada, inşaattan evlere kaçak elektrik hattı çekilen binalardaki abonelerin yanı sıra, binanın müteahhitleri ve yapı denetim firmaları hakkında da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

Zenginler de kaçak kullanmış

Kaçak elektrik kontrolleri sırasında, gelir düzeyi yüksek kesimin oturduğu lüks sitelerde kaçak elektrik kullanımının azımsanmayacak boyutta olduğu da belirlendi.

3-205.jpg

19:08
 // yılmaz
Bunlar adam olmaz tam sopalık...
27 Mart 2015 19:08
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler