YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da PKK operasyonu: 129 gözaltı
Diyarbakır'da PKK operasyonu: 129 gözaltı
27 Temmuz 2015 12:35
Diyarbakır merkez ve 6 ilçede güvenlik güçlerinin eş zamanlı yürüttüğü operasyonlar kapsamında, PKK üyesi oldukları gerekçesiyle toplam 129 kişi gözaltına alındı. Arama yapılan evlerde çok sayıda örgütsel döküman, patlayıcı madde ve mühimmat ele geçirildi

Diyarbakır Valiliği tarafından bugün sabah saatlerinde yazılı olarak yapılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonla ilgili bilgi verildi.

Ekiplerin Diyarbakır kent merkezi ile Dicle, Silvan, Lice, Hazro, Bismil ve Ergani ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda toplam 129 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik silahlı ve bombalı eylemler başta olmak üzere, kamu düzenini bozan eylemleri gerçekleştiren örgüt mensuplarının yakalanması amacıyla, içinde bulunduğumuz dönemde sınır ötesi askeri harekatın yanısıra, Diyarbakır il merkezi ve ilçelerinde bölücü terör örgütüne yönelik planlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Yapılan operasyonlar kapsamında; il merkezinde 50 örgüt mensubu, Dicle ilçesinde 10 örgüt mensubu, Silvan ilçesinde 12 örgüt mensubu, Lice ilçesinde 6 örgüt mensubu, Hazro ilçesinde 5 örgüt mensubu, Bismil ilçesinde 35 örgüt mensubu, Ergani ilçesinde 11 örgüt mensubu yakalandı. Ayrıca, arama yapılan adreslerde 62 adet el yapımı bomba, 7 adet tabanca, 17 adet av tüfeği, 7 adet kurusıkı tabanca, 646 adet mermi, 21 adet molotof bombası, 90 adet havai fişek, 160 adet torpil, ele geçirildi."

Antalya'da PKK operasyonu. 20 gözaltı

Özel harekat polisi ve asayiş ekiplerinin desteğindeki operasyon, saat 05.00'te başladı. Kepez İlçesi Habibler ve Güneş mahallelerinde 20 adrese eş zamanlı baskın yapan polis, 20 kişiyi gözaltına aldı.
Bu kişilerin kaldığı adreslerde yapılan aramada, 2 ruhsatsız tabanca, 1 ruhsatsız av tüfeği, bu silahlara ait çok sayıda mermi ve fişek, 4 kasatura ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Şüphelilerin, Antalya'da son dönemde yapılan sokak eylemlerinde, maske takarak polise taşlı saldırıda bulundukları kaydedildi. 

Antalya'da cumartesi günü yapılan operasyonda ise Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü üyesi 14 kişi gözaltına alınmıştı. Sorguları halen devam 14 kişi, çarşamba günü adliyeye sevk edilecek.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler