YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da ölü sayısı 4'e yükseldi
Diyarbakır Valiliği: Daha önce yakalanan 3 kişi de dahil olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alındı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi
Diyarbakır'da ölü sayısı 4'e yükseldi
09 Haziran 2015 / 21:28 Güncelleme: 09 Haziran 2015 / 21:46

Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırının ardından olaylar çıktı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı" denildi.

Bakanlık, Aytaç Baran'ın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından şüpheli 3 kişinin tabancayla yakalandığını duyurdu. Diyarbakır Valiliği'nden daha sonra gelen açıklamada hayatını kaybedelerin sayısının 4'e yükseldiği bildirildi. Açıklamada "Daha önce yakalanan 3 kişi de dahil olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alındı" denildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter'dan  "Sokakta karşı karşıya getirme senaryolarına karşı herkes bilinçle hareket etmeli ve sokaktan çekilmelidir." mesajını paylaştı.

3 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'ın öldürüldüğü saldırıyı gerçekleştirdikleri iddia edilen 3 kişinin yakalandığı bildirildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır'da bugün saat 14.20 sıralarında Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran'ın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği anımsatılarak, saldırı sonrası da Yeni İhya Der taraftarları ile karşıt grup arasında çıkan çatışmada 2 vatandaşın daha hayatını kaybettiği, 1 vatandaşın da yaralandığı kaydedildi.
Vatandaşları bu tür provokasyonlarla karşı karşıya getirmeye çalışan benzer eylemlere karşı güvenlik güçlerinin teyakkuza geçirildiği, olay yerinde de gerekli tedbirlerin alındığı ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Olayın faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, başta aileleri olmak üzere yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşımıza da acil şifalar dileriz."

Bakanlık daha sonra Aytaç Baran'ın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından şüpheli 3 kişinin tabancayla yakalandığını duyurdu.  

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada konuya ilişkin "Diyarbakır’da 09.06.2015 günü saat 14.20 sıralarında meydana gelen ve toplam 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olayla ilgili güvenlik güçlerimizce sürdürülen çalışmalarda silahlı saldırı ile ilgili olduğu değerlendirilen 3 kişi bir adet tabanca ile birlikte yakalanmıştır. Olayın aydınlatılmasına ilişkin çalışmalar büyük bir dikkat ve titizlikle sürdürülmektedir" ifadeleri kullanıldı.  

SALDIRI SONRASI GERGİNLİK

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'ın silahlı saldırıya uğradığı yerde yaşanan arbedede 1 kişi öldü, ikisi gazeteci, biri polis 3 yaralı var.

Şehitlik Semti'nde Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Baran'ın silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği bölgede iki grup arasında gerginlik yaşandı.

Diyarbakır Valiliği'nden olaylarla ilgili açıklama geldi. Valilik'ten yapılan açıklamada; "Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran'ın öldüğü saldırı sonrası çıkan olaylarda 1 kişi daha yaşamını yitirdi" dendi. Ölü sayısı ikiye yükseldi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, saldırının ardından yaşanan olaylarda bir kişinin daha hayatını kaybettiğini belirterek, "Olayda 2 kişi öldü, bir kişi ağır yaralandı" dedi. Valilik bünyesinde Kriz Masası oluşturulduğunu kaydeden Vali Aksoy, olası olaylara karşı jandarma ekiplerinin kentin hassas bölgelerinde önlem aldığını vurguladı.

Saldırının ardından çıkan olaylarda ölen kişinin B.Ö (24) olduğu öğrenildi. Aytaç Baran ve B.Ö'ün (24) otopsi işlemlerine Selahattin Eyyübi ve Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesinde başlandığı bildirildi.

Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Bir Cumhuriyet Başsavcıvekili ve bir savcı, olay yerinde inceleme yaptı.

POLİS EKİPLERİ MÜDAHALE ETTİ

Olay yerine gelen polis ekipleri, gerginliğe müdahale etti. Çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre atılan taşlardan ikisi gazeteci, biri polis 3 kişi yaralandı. Yaralılar çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Olayda yaralanan polisin yere yığılması ve arkadaşlarının müdahalesi kameralara yansıdı. Bölgede gerginlik sürüyor.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP'den olayla ilgili yapılan açıklamada; "YENİ İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran'ın Diyarbakır’da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduk. Saldırıyı açıkça kınıyor, lanetliyoruz. Katledilen Aytaç Baran'a Allah'tan rahmet, YENİ İHYA-DER camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Aytaç Baran'a saldırının sorumluları bulunmalıdır. Yurttaşlarımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiç bir anlayışa prim verilmemelidir" dendi.

"SALDIRIYI LANETLİYORUZ"

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'nın silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili "Saldırıyı açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi belirtiyoruz. Saldırıda katledilen Aytaç Baran'a Allah'tan rahmet, Yeni İhya Der camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ, Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'nın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin başsağlığı mesajı yayınladı.
Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran'ın Diyarbakır'da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyulduğu ifade edilen mesajda, şunlar kaydedildi:

"Saldırıyı açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi belirtiyoruz. Saldırıda katledilen Aytaç Baran'a Allah'tan rahmet, Yeni İhya Der camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

Saldırının sorumlularının hiç bir tereddüde yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkartılmasını bekliyoruz. Halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiç bir anlayışa pirim verilmemesini diliyoruz."

DEMİRTAŞ'TAN AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından Diyarbakır'da yaşananlara ilişkin şunları yazdı:

Diyarbakır'da kirli bir tezgah sahneleniyor. İç çatışmayı tetiklemek istiyorlar. Bütün Partiler sabırla ve ortak akılla hareket etmelidir. Siyasi sorumluluk sahibi olanlar diyalogla bu tür tezgâhları boşa çıkarabilecek olgunlukta davranmalıdırlar. Sokakta karşı karşıya getirme senaryolarına karşı herkes bilinçle hareket etmeli ve sokaktan çekilmelidir. Sahte hesaplar üzerinden sosyal medyayı tahrik için kullananlara riayet edilmemelidir. İntikam ve kin kusan hiç kimse iyi niyetli olamaz.

HÜDA-PAR'DAN AÇIKLAMA

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran ve 3 kişinin öldüğü saldırılara ilişkin sağduyu çağrısında bulundu. Yılmaz, twitter hesabında şu açıklamayı yaptı: "Bizlere yapılan yüzlerce saldırının ve faili belli cinayetlerin failleri yakalansaydı, bu suikast olmazdı. Görmezden gelenler de ortaktır. Arkadaşlarımız sabırlı olsun. Öfkelerine yenilmesin. Ortamı karıştırmak isteyenlere fırsat verilmesin. Kaos planını boşa çıkarın, sükunet."

YETER
 // EROL ÇAKIR
KATİL HDP...
09 Haziran 2015 Salı 18:17
 // koc
daha bundan sora olacakları görün akacak herkanın sorumlusu hdp ye oy veren ve kendilerini cağdaş görenlerlerdir bundan sorraki akacak kanda sizin mührünüz olduğunu unutmayın...
09 Haziran 2015 16:24
 // koc
hdp ye oyverenler bundan sonra akacak herkanın sahibidir iciniz rahatmı cocuk katilleriyle beraber haşrolacaksınız...
09 Haziran 2015 16:14
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler