YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da öldürülen PKK'lının babasından Vali'ye cenaze teşekkürü
Diyarbakır'da öldürülen PKK'lının babasından Vali'ye cenaze teşekkürü
24 Mart 2016 16:38
DİBARBAKIR'ın Sur İlçesi'nde operasyonlar sırasında ölü ele geçirilen PKK'lı Gülistan Aysal'ın babası Feyzullah Aysal, dün cenazenin PKK propagandasına dönüştürülmesine izin verilmediği için bugün Bitlis Vali Ahmet Çınar'ı ziyaret ederek teşekkür etti.

İstanbul'da tekstilde çalışırken 22 Kasım 2015'te PKK'ya katılan ve 10 Mart'ta güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmada ölen 20 yaşındaki Gülistan Aysal'ın cenazesi dün Bitlis'e getirildi. Baba Feyzullah Aysal da cenazenin PKK propogandasına dönüştürülmemesi için Bitlis Valiliği'ne giderek yardım istedi. Bu yardım talebi üzerine, alınan geniş güvenlik önlemleri altında aile, cenazeyi 8 Ağustos Mahallesi'nde bulunan Kadiriler Mezarlığı'nda toprağa verdi.

İstanbul'da yaşayan ve kızını defnetmek için Bitlis'e gelen Feyzullah Aysal, bugün Vali Ahmet Çınar'ı makamında ziyaret ederek, cenaze işlemlerinde terör örgütü yandaşlarının provokasyonuna müsaade edilmediği için teşekkür etti. Aileye başsağlığı dileğinde bulunan Vali Çınar, ailenin istediği desteği, devlet olarak sağladıklarını söyledi. Halkın terör örgütünden desteğini çektiğini anlatan Vali Çınar şöyle konuştu:

"Bize gelen istek üzerine, devlet olarak baba ve ailenin istediği şekilde cenaze merasiminin yapılmasını sağladık. Nice baba, anne ve aile de aynı duygu ve düşünceyi taşıyor, ancak insan öldürmeye odaklanmış bir anlayışın tehditleri nedeniyle kendilerini ileri atamıyorlar. Kızının terör örgütünce nasıl kandırıldığını, nerelere götürülüp ve bu vahim sonuçlara maruz bırakıldığını gören bir babanın, cesaretle kızının cenazesine sahip çıkmayı, kızını kandıranların cenazeyi bir 'şeytan ayinine' katılır gibi katılmalarını istemeyen bir anlayışı ortaya koymuştur. Aileye başsağlığı ve sabır diliyorum."

HALK ÇOCUKLARININ ÖLMESİNİ İSTEMİYOR

Tatvan'da yapılan nevruza da değinen Vali Çınar, "Son nevruz hadisesiyle de görüldü ki artık Kürtler, bu şeytani örgütten, zalimlere uşaklık eden PKK'dan elini çekti. İnşallah bu bir kırılma noktası gibi de görülmelidir. Milletvekilleri ve bir takım ileri gelenler sokaklara çıkıp davette bulundu. Nevruz için bütün ilçelerde izin verdik. Ama onlar adam toplayamayacaklarını da görerek tek bir yerde çok görünmek için Tatvan ilçemizi seçti. Hepsi birden sokaklara çıkıp vatandaşlara göz temasıyla tehditlerde bulunarak davetiyeler dağıttı. 500 kişiyi bile bir araya toplayamadılar"dedi.

BABA: ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN

Baba Aysal ise bugüne polisi ve askeri şehit etmeden kızının cenazesi gelsin diye dua ettiğini söyledi. Baba Aysal, "Eğer orada kalsaydı, devam etseydi ve katil olsaydı, benim için zor olan buydu. Cenazemizi istediğimiz şekilde kaldırdık. Kızımı götürdüler ateşin içine attılar. 22 Kasım 2015'te kızımı götürdüler. Bu yıl 10 Mart'ta ise kızımın ölüm haberini aldık. Gazeteden kızımın öldüğünü öğrendik. 'Devlet kızımı infaz etti' diye ortaya atılanlara ben inanmıyorum. Çünkü kızımı oraya götürdüler ve beceremeyince örgüt tarafından çocuğum infaz edildi. Terör örgütünün yaptıklarının Kürtlükle ilgisi yoktur. Kürt davasıymış. Ben buna da inanmıyorum ve buna ihanet davası diyorum. Çocuklarınıza sahip çıkın" dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler