YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır’da öldürülen leopar artık ölümsüz
Diyarbakır’da öldürülen leopar artık ölümsüz
23 Ocak 2014 16:35
Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 2,5 ay önce bir çoban tarafından öldürülen leoparın içi Beykoz’da dolduruldu.

Amerika’dan getirilen özel kalıba giydirilen post, son haliyle gerçek bir leoparı aratmıyor.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 3 Kasım 2013 tarihinde bir çoban tarafından vurularak öldürülen leoparın postu, Amerika’dan getirilen özel bir kalıba giydirilerek içi dolduruldu. Olaydan sonra Diyarbakır’a giderek leoparın postunu yüzen tahnitçi İhsan Yey, bugün doldurma işleminde son aşamaya geldiklerini ifade ederek, “Bugün bitti. Kayası boyandı. Hayvanı da üzerinde konuşlandırdık. Her şeyiyle tamamlanmış oldu” dedi.

Doldurma işleminin aşamalarından da bahseden Yey, “Vurulduğu zaman Diyarbakır’a gittik. Orada İtinalı bir şekilde derisini yüzerek tuzladık. Kurumaya aldık ve İstanbul’da bulunan atölyemize getirdik. Burada da tabaklama dediğimiz, çeşitli kimyasallarla belli süreçler kapsayan bir işlemden geçirdikten sonra o arada da ölçüler doğrultusunda Amerika’dan kalıbını getirmiştik. Ondan sonra oğlum artistik işlerini yapmak üzere kalıbı ele aldı. Altındaki kayasını oluşturduktan sonra kalıbı üzerine yerleştirdik. Yüz ve vücut hatlarıyla ufak rötuşlar yaparak derinin son halinde giydirme işlemini yaptık. Deriyi üzerine ince ve itinalı dikişlerle oturttuktan sonra Geri kalan yarım gün içerisinde de oğlum Kaan yüz hatlarını ve vücut hatlarını ortaya çıkarmak için gerekli artistik işlemleri yaptı” şeklinde konuştu.

Leoparın ölümcül yarasını nasıl kapattıklarını da anlatan Yey, “Yakın mesafeden ense bölgesine ateş edilmişti. Burada 7 tane delik ve bir de büyük delik vardı. Yaklaşık 2 kibrit kutusu büyüklüğünde bir alan hasarlı bölgeydi. Biz bunu kestik, biçtik ve diktik. Desenlerini de denk getirerek yarayı görünmez hale getirdik” dedi.

Daha evvel de 4 Afrika leoparı doldurduğunu anlatan Yey ancak ilk kez bütün olarak bir leopar doldurduklarını da sözlerine ekledi. Yapılan işlemden sonra leoparın insan ömrüyle kıyaslanmayacak bir süre dayanıklı olarak kalacağını anlatan Yey, “Tabaklama işlemini iyi yaptığınız zaman artık organik halden, sentetik hale geçmiştir. Sadece dış parazitlerden korunması gerekecektir. Bu tür trofe dediğimiz kürklü hayvanlarda güve zararlıları vardır. Rutubetsiz ortam ve güveden korunursa insan ömrüyle kıyaslanmayacak kadar uzun seneleri görsellik olarak koruyacaktır” dedi.

Leoparın bu hafta sonu veya önümüzdeki hafta Ankara’ya gönderileceğini ifade eden Yey, nerede sergileneceği konusunda bilgilerinin olmadığını söyledi.

Leoparın doldurma işlemlerinde babasıyla birlikte çalışan Kaan Yey de, “İşlemi yaparken çok agresif bir pozdan ziyade insanların bütün vücut hatlarını görebileceği bir poz istemiştik. Şuan relaks bir duruşu var ama suratındaki o agresif ifadeyi de vermek için tehdit eder modda yapmak istedik. Bunun için tabi giydirirken dudak üstü kırışıklıkları, gözlerinin bakışı, açısı, kulaklarının pozisyonu, ağzının şekli ve açıklığı üzerinde mesai harcadık. Bu bakışı en doğal şekilde vermeye çalıştık. Daha sonra da makyajla bunu bitirdik” dedi.

oldurulen-leopar.jpg

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler