YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da okullar koruculara emanet
Diyarbakır'da okullar koruculara emanet
25 Ocak 2016 19:00
Terör örgütü PKK mensuplarının eğitim kurumlarını hedef alan eylemleri nedeniyle Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bazı okulların güvenliği için korucular görevlendirildi.

Doğu ve Güneydoğu illerinde yıllarca terörle mücadelede güvenlik  güçlerine en büyük desteği veren korucular, kırsaldaki saldırılarını şehirlerde  sürdüren PKK'lı teröristlerle mücadelede asker ve polislerin yanında aktif  şekilde yer alıyor.

Doğu ve Güneydoğu illerinde yıllarca terörle mücadelede güvenlik  güçlerine en büyük desteği veren korucular, kırsaldaki saldırılarını şehirlerde  sürdüren PKK'lı teröristlerle mücadelede asker ve polislerin yanında aktif  şekilde yer alıyor.

Bölgedeki birçok il ve ilçede eğitim kurumlarına yönelik saldırılara  devam eden teröristlere karşı Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki 6 okulun  güvenliği için korucular görevlendirildi.
 
Bağlar'da 22 Ocak'ta öğrencilere karne dağıtımı sırasında el yapımı  ile patlayıcıyla düzenlenen, 5 öğrencinin yaralandığı saldırının gerçekleştiği  Çelebi Eser Ortaokulu'nun da bulunduğu 6 okulda görevlendirilen 5'er korucu,  teröristlerin ses bombası, el yapımı patlayıcı ve havai fişekle gerçekleştireceği  saldırılara karşı sabaha kadar nöbet tutuyor.

"Teröristlere karşı elbette ki okullarımızı da koruyacağız"

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya  Sözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, korucuların Sur'da ve bölgedeki birçok  ilçede terör örgütü mensuplarına karşı asker ve polisle omuz omuza görevini  sürdürdüğünü söyledi
 
"Sur'da operasyona katılan korucuların bir bölümü, Bağlar'daki bazı  okulların da geceleri güvenliğini sağlıyor. Korucularımız, kış şartlarına rağmen  eksiksiz şekilde çalışmalarını sürdürüyor" diyen Sözen, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bir yerde güvenlik güçleri okul ve hastaneleri koruyorsa, bu,  teröristlerin insanlıktan nasibini almadıklarının göstergesidir. Karne almaya  giden Kürt kökenli çocukların üzerine bomba atacak kadar gözleri kararmış  teröristlere karşı elbette ki okullarımızı da koruyacağız. Okullardaki küçük  çocuklara karşı acımasız olan bu zihniyet, Kürt kökenli vatandaşlara hiçbir  şekilde hizmet etmiyor, aksine bizlere çok büyük zararlar veriyor."

Sözen, bölgede çok sayıda çocuğun eğitim-öğretim hakkından  teröristlerin saldırıları nedeniyle mahrum kaldığına işaret ederek, bölgedeki  bazı çocukların TEOG sınavına giremediğini belirtti.
 
Teröristlerin sivilleri ve öğrencileri de hedef aldığına dikkati çeken  Sözen, "Bunların amacı, Kürt kökenli çocukların okumasını engelleyerek onları  cahil bırakmaktır. Kürt halkını savunduğunu iddia eden hiçbir HDP milletvekilinin  çocuğu bu duruma maruz kalmamaktadır. Bölgede öğrencilerin üzerine bombalar  atılırken maalesef bunu bazı çevreler söylemleriyle geçiştirmeye çalışıyorlar"  diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler