YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da müfettişler terör saldırısı incelemelerini sürdürüyor
Diyarbakır'da müfettişler terör saldırısı incelemelerini sürdürüyor
29 Kasım 2015 17:53
Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen 2 mülkiye başmüfettişi ve 2 polis müfettişinin incelemeleri sürüyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen 2 mülkiye başmüfettişinin ve 2 polis müfettişinin çalışması sürüyor.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, 2 polisin şehit edildiği, 1 polis ile AA muhabirinin yaralandığı saldırıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, ilgili birimler çalışmalarını çok yönlü sürdürüyor.

Polis, güvenlik kamerası ve cep telefonu görüntülerini titizlikle inceliyor. Soruşturma kapsamında olay yerinde bulunan polislerin ve basın mensuplarının da ifadesine başvuruldu.

Kriz masası oluşturuldu

Olayın aydınlatılabilmesi için Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Güvenlik güçleri tarafından elde edilen bilgi ve bulgular, kriz masasına iletiliyor. Kriz masasında saldırıya ilişkin tüm bilgiler ilgili birimlerce değerlendiriliyor.

Saldırıda hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin ön otopsi raporunda uzak mesafeden tek kurşunla öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine güvenlik güçleri, kurşunun teröristlerce kazılan hendeklerin ve kurulan barikatların bulunduğu yönden geldiği olasılığı üzerinde duruyor.

Elçi'nin yaşamını yitirdiği yere yaklaşık 10-15 metre uzaklıkta terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan ve tahrip gücü yüksek patlayıcı tuzaklanan hendekler ile kurulan barikatlar yer alıyor. 

Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare yanında düzenlenen basın açıklamasının güvenliğini sağlayan polislerin, saldırının ardından bir yandan teröristlerle çatışırken diğer yandan da açıklamaya katılanları güvenli bir bölgeye almaya çalıştığı, bu sırada polislerden birinin hendek ve barikatların bulunduğu bölgeden teröristlerce açılan ateş sonucu yaralandığı öğrenildi.

Teröristler, olay yeri incelemesini engelledi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile olay yeri inceleme ekipleri ve avukatlardan oluşan heyete, dün olayın ardından gittikleri bölgede uzun namlulu silahlarla ateş edilmiş ve 5 ayrı noktadan roket atılmıştı.

Teröristlerin heyete yaptığı saldırıyı delilleri karartmak için gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler