YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da dev operasyon
Hava destekli uyuşturucu operasyonu Diyarbakır, Mardin ve Silvan'dan katılan 800 kişilik 40 tim tarafından yürütülüyor.
Diyarbakır'da dev operasyon
20 Haziran 2013 / 10:49 Güncelleme: 20 Haziran 2013 / 11:05

Diyarbakır'da 6 köy civarında hava destekli uyuşturucu operasyonu başlatıldı.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığının sevk ve idaresinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yoğunluklu olarak Lice ve Kocaköy ile Hani ilçelerinin arasında kalan bölgedeki 6 köyün yakınlarındaki bölgede, esrar üretimi yapılan alanlara yönelik operasyon başlatıldığı belirtildi.

Operasyon öncesi Diyarbakır İl Jandarma İstihbarat ve KOM Şubesinin çalışmaları sonucu yasadışı ekim yapılan alanlar teknik imkanlar kullanılarak belirlendiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İstihbari çalışmaya MİT Bölge Başkanlığınca da destek sağlanmıştır. Elde edilen tüm istihbari bilgiler Jandarma Bölge Komutanlığınca değerlendirilerek tespit edilen alanlarda esrar üretmek maksadıyla örgütlü olarak ekilen alanlara yönelik olarak hava destekli operasyon planlanmıştır.

Operasyona Diyarbakır Jandarma Özel Harekât Taburu, Silvan Jandarma Komando Alayı, Mardin Jandarma Özel Harekat Bölüğü, Geçici Köy Korucu operasyon timleri olmak üzere toplam 40 tim kuvvet katılmaktadır.

Operasyona Jandarma Bölge Komutanlığınca taarruz helikopter kolu, 2 Skorsky helikopter ile havadan, 13 kirpi ve 20 kobra tipi zırhlı araçlar ile karadan destek sağlanmaktadır. Güvenlik operasyonu çemberinde, İl Jandarma Komutanlığı Narkotik timleri, istihbarat personeli ile Lice, Hani ve Kocaköy ilçe Jandarma Komutanlıkları Adli Jandarma ekipleri görev almaktadır."

Operasyon ile ilgili tüm soruşturmanın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının "Narko-Terör Dosyası" kapsamında yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, "Operasyonda gerek güvenlik tedbirlerinde gerekse narkotik madde mücadelesinde olmak üzere toplam 800 personel görev almaktadır" denildi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler