YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da AK Parti seçim otobüsüne saldırı
Diyarbakır'da AK Parti seçim otobüsüne saldırı
23 Mayıs 2015 20:49
Diyarbakır-Elazığ karayolunda seçim çalışması yürüten AK Parti'nin seçim otobüsüne kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce taşlı saldırı gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır-Elazığ karayolunda seçim çalışması yürüten AK Parti'nin seçim otobüsüne kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce taşlı saldırı gerçekleştirildi. Olayda aracın camı kırıldı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti seçim otobüsüne yönelik saldırıya ilişkin, "Seçim otobüsümüze taş atılmış, camda bir hasar olduğunu öğrendim. Bu tür saldırıları lanetliyorum" dedi.

"Siyasi çalışmalar esnasında hangi partiye yapılmış olursa olsun, ister bizim partimize ister bir başka partiye bu tür saldırıyı yapanlar demokrasiden nasibini alamamış, halkın iradesine saygı gösteremeyen ilkel zihniyetli insanlardır" diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Böyle saldırıyı yapanları da herkesin kınamasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz gün HDP'ye dönük, bürolarına dönük saldırıları biz yine aynı şiddetle kınadık. Aynı kınamayı HDP başta olmak üzere diğer partilerden de bekliyorum. Biz hepimiz bu konularda ortak bir tavır göstermediğimiz sürece bu hadiseler devam edecektir. Bunlar Türkiyemize Diyarbakırımıza yakışmıyor."

Farklılıklara tahammül gösterilmeyen anlayışların yanlış olduğuna değinen Yılmaz, "Bunu da bütün siyaset kurumu olarak dışlamamız, mahkum etmemiz gerekiyor. Bu tür saldırıları yapanların hızlı bir şekilde yakalanması ve hesap vermesi için de ne gerekiyorsa elbette yapacağız" dedi.

"Hiçbir partiye yapılmasını hoş karşılamıyoruz"

Seçim otobüsünde incelemede bulunan İl Başkanı Muhammed Akar da ilk izlenimlerinin taşlı bir saldırı olduğu yönünde olduğunu söyledi.

Saldırıyı kınadıklarını belirten Akar, şöyle dedi:

"Şoför arkadaş önce bir patlama sesi işittiğini söylüyor. Olay yeri inceleme ekipleri bir çalışma yürütüyorlar. Bu saldırılar özellikle Diyarbakır'ın belli başlı bazı bölgelerinde yoğunlaşıyor. AK Parti'nin Diyarbakır'da her yerde, ilçede, mahallede seçim çalışmalarını yürütüyor olması maalesef bu tür saldırıları beraberinde getirmiştir. Çocuk yaştaki insanların kullanılması da son derece yanlıştır. Herkes siyasetini yapsın, kimse kimseye saldırmasın barış iklimi ve demokrasi içerisinde bunlar olsun istiyoruz. Fakat maalesef böyle koordineli bir şekilde bu taşlı saldırılar olmaktadır."

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri saldırganların yakalanması için çalışma başlattı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler