YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da 3 ton esrar ele geçirildi!
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "31 ayrı noktada gerçekleştirilen operasyonda 3 ton 45 kilo esrar ele geçirildi" dedi.
Diyarbakır'da 3 ton esrar ele geçirildi!
23 Mayıs 2013 / 18:31 Güncelleme: 23 Mayıs 2013 / 20:10

Vali Toprak, beraberinde Emniyet Müdürü Recep Güven ve İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Erhan Can ile düzenlediği basın toplantısında, Jandarma Bölge Komutanlığının sevk ve idaresinde gerçekleştirilen "Şehit Jandarma Er Adem Ödemiş" adlı operasyonun, 10 jandarma özel harekat timi, 4 polis özel harekat timi, 7 jandarma komando timi, 1 jandarma asayiş komando timi, 14 geçici köy korucusu timi, 5 karma tim, 4 narkotik köpek timi, 2 mayın arama köpek timi, 1 bomba arama köpek timi, 1 iz takip köpek timi, 14 adet kobra zırhlı aracı, 1 jandarma mekanize komando timi, 6 adli kolluk ekibi, 3 olay yeri inceleme timi, 18 kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele personeli ile 9 istihbarat görevlisinden oluşan kuvvetle gerçekleştirildiğini söyledi.

Operasyonun Diyarbakır'ın Lice ilçesi Ortaç, Yalaza ve Bağlan köyleri ile Kocaköy ilçesi Gözebaşı köyü ve Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyü arasındaki bölgede gerçekleştirildiğini kaydeden Vali Toprak, şöyle konuştu

"Diyarbakır Jandarma Komutanlığımız, MİT Bölge Başkanlığımız, Emniyet Müdürlüğü ve bağlı istihbarat şubelerinin bilgilerinin değerlendirilmesi sonucunda operasyon gece saat 01.00'den itibaren icra edilmiştir. Operasyona 2 Kobra ve 1 Skorsky helikopteri, İnsansız Hava Aracı, 13 'Kirpi' adlı zırhlı araçla destek sağlanmıştır. 5 ayrı ev ve eklentileriyle ormanlık arazi ve yerleşim alanlarının civarında yapılan 31 ayrı noktadaki operasyon kapsamında 2 ton 20 kilo kubar esrar, 1 ton 25 kilo toz esrar olmak üzere toplam 3 ton 45 kilo esrar maddesi ele geçirilmiştir. Ayrıca 61 dönümlük alan üzerinde yeni yetiştirildiği tespit edilen 601 bin 500 kök kenevir bitkisi de imha edilmiştir."

Ele geçirilen operasyonun piyasa değerinin yaklaşık 16 milyon lira olduğunu ifade eden Vali Toprak, "Operasyon bölgesinde ayrıca 1 kalaşnikof marka tüfek, 2 tabanca ve mühimmatları, terörist kıyafeti, 2 sırt çantası, 1 çift ayakkabı, 7 çift çorap, eldiven, 14 örgütsel doküman, 1 lap top bilgisayar, harici disk, 3 flaş bellek, internet bağlantısı için kullanılan cihaz ile cep telefonu da ele geçirilmiştir" dedi.

Olayla ilgili olarak 9 şüphelinin tespit edildiğini belirten Vali Toprak, "3 kişi gözaltına alınmış, 6 kişinin yakalanma çalışmalarına devam edilmektedir" diye konuştu.

"Operasyonu engellemeye çalıştılar"

Vali Toprak, bölgeye gelen yaklaşık 200 kişilik grubun, operasyonu engellemeye çalıştığına işaret ederek "Operasyonu sekteye uğratmak amacıyla değişik ilçelerden bazı grupların operasyon bölgesine girdiği tespit edilmiştir. Bu 200 kişilik grubun, yolu kesmek suretiyle güvenlik güçlerini engellemeye çalışması, taşlı ve havai fişekle saldırıda bulunması üzerine güvenlik güçlerimizden 3 personel el ve yüz bölgelerinden hafif şekilde yaralanmışlardır. Jandarmanın kiraladığı bir aracın şoförünün grubun yolu kesmesi esnasında aracını terk etmesi üzerine söz konusu araç daha sonra yakılmıştır. Bu operasyon terör operasyonu değil, narkotik malzemeyle mücadele operasyonudur" şeklinde konuştu.

Vali Toprak, Diyarbakır'da 1 Ocak 2013 tarihinden bugüne kadar 9 bin 822 kilo kubar, bin 380 kilo toz olmak üzere toplam 11 bin 202 kilo esrar ve 643 bin 878 adet Hint kenevirinin ele geçirildiğini söyledi.

Diyarbakır'da 2012 yılındaki uyuşturucu operasyonlarında toplam 53 bin 280 kilo uyuşturucunun ele geçirildiğini anlatan Vali Mustafa Toprak, bunun Türkiye genelinde 2012 yılında yakalanan esrarın yüzde 36'sını oluşturduğunu sözlerine ekledi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler