YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır Valiliği’nden yol kapama eylemi açıklaması
Diyarbakır Valiliği’nden yol kapama eylemi açıklaması
01 Haziran 2014 22:41
Diyarbakır Valiliği, terör örgütüne müzahir gruplarının 24 Mayıs günü başlatıkları yol kapama eylemiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Diyarbakır Valiliği, terör örgütüne müzahir gruplarının 24 Mayıs günü başlatıkları yol kapama eylemiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, çıkan olaylarda 13 güvenlik görevlisinin yaralandığı belirtildi.

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerinin 24 Mayıs günü Diyarbakır - Bingöl karayolunu trafiği kapatma eylemiyle ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı açıklama yapıldı. 3 il ve 6 ilçeye bağlantı yollarının göstericiler tarafından trafiğe kapatıldığını ifade edildi. Kapanan yollarda göstericilerin araç yakma, adam kaçırma, güvenlik güçlerine saldırılar düzenlendiği belirtilen açıklamada, “Diyarbakır ili genelinde 24 Mayıs - 1 Haziran 2014 tarihileri arasında, başta Hani ve Lice ilçeleri olmak üzere 6 ilçede Diyarbakır - Bingöl karayolu 100 kilometre ve Dicle ilçesi - Muş yol güzergahında 140 kilometre karayolu ve bağlantı yolları üzerinde bölücü terör örgütü mensubu ve müzahir unsurlarca irtibatlı olarak yol kesme, adam kaçırma ve güvenlik güçlerine karşı taşlı, molotof bombalı, havai fişekli, kesici ve delici malzeme ile desteklenmiş el yapımı patlayıcı maddeler kullanmak suretiyle saldırı türü yasadışı eylemler yapılmıştır” denildi.

54 olaya müdahale

Kapanan yollarda güvenlik önlemi alan güvenlik güçlerine çok sayıda saldırının yapıldığı belirtilen açıklamada, güvenlik güçlerinin 24 Mayıs gününden buyana 54 olaya müdahale ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Bahse konu eylemlerde, eylemciler tarafından vatandaşların anayasal hakkı olan güvenli seyahat hakkı engellenmeye çalışılmış, ilde huzur ve güven ortamını zedeleyecek 54 olaya İl Jandarma Komutanlığı'nca zamanında ve duyarlılıkla müdahale edilerek vatandaşlarımızın mağduriyeti önlenmeye çalışılmıştır. Toplumsal olay görünümlü 4 ayrı olayda ise sivil bir vatandaşın aracı ile güvenlik güçlerine karşı ateşli silah kullanmak suretiyle saldırılar gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İşçiler canlı kalkan haline getirilmek istendi

Valilik, yayımladığı yazılı açıklamasında, dün, Tapantepe mevkiinde yol çalışması yapan bir şantiyeyi basan YDG-H üyelerinin alıkoydukları işçilerle ilgili konuya da değindi. İşçilerin eylemciler tarafından canlı kalkan olarak kullanılmak istenildiği ifade edilen açıklamada “19 vatandaşımız müzahir gruplar tarafından alıkonarak canlı kalkan haline getirilmeye çalışılmış ancak, güvenlik güçlerinin müdahalesi ile vatandaşlarımız zarar görmeden kurtarılmışlardır. Müdahale esnasında, 1’i ateşli silahla olmak üzere 13 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. 31 Mayıs 2014 günü Lice-Hedik mahallesinde, saat 17.15 sıralarında yaklaşık 50-60 kişilik grup tarafından bir inşaat şirketine ait iş makineleri ile Diyarbakır-Bingöl karayolu kapatılmaya çalışılmıştır.

Toplumsal olay görünümü verilen bu eyleme, güvenlik kuvvetleri toplumsal olaylara müdahale kıyafetli olarak görevlendirilmiştir. Ancak anılan grubun içerisine gizlenmiş terör örgütü mensubu silahlı ve yüzleri kapatılmış 25-30 kişilik bir grup tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmış ve ilk ateşte 1 güvenlik görevlisi göğüs bölgesinden yaralanmış olup tedavisi yoğun bakımda devam etmektedir. Bu olayda olduğu gibi; silahlı teröristler, büyük çoğunluğu baskıyla eyleme getirilmiş masum vatandaşların arasına saklanıp, robocop kıyafetli personele ateş ederek, güvenlik kuvvetleri mensuplarını tahrik etmeye ve masum insanlara karşı ateşli silah kullanmak zorunda bırakmaya çalışmaktadır. Güvenlik kuvvetlerimiz ise masum insanlara zarar gelmemesi için azami gayret göstermektedir” denildi.

Göstericilerin kullandığı yüklü miktarda patlayıcı maddenin ele geçirildiği kaydedilen açıklamada, “Meydana gelen olaylara karıştığı değerlendirilen 16 kişi gözaltına alınmış, 17 adet molotof bombası, 3’ü tuzaklanmış 9 adet çiviyle desteklenmiş EYP, çok sayıda havai fişek, ayrıca yol kontrollerinde molotof bombası yapımında kullanılan 24 boş bira şişesi, 16 litre benzin, 100 adet eldiven, 2 büyük boy pamuk ve yaşam malzemesi ele geçirilmiş, adli makamların talimatı ile malzemelere el konularak olayla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Vatandaşların eylemlere itibar etmediği ifade edilen yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin gerekli tedbirleri alacağı vurgulandı. Açıklamada, “Söz konusu olayların daha da yaygınlaşması için vatandaşlarımız silah tehdidi ile eyleme zorlanmasına rağmen, sağduyulu vatandaşlar bu baskılara itibar etmemişlerdir. Güvenlik güçlerimiz, vatandaşlarımızın can güvenliğini ve anayasal hakkını kullanmalarını sağlamak maksadıyla gerekli tedbirleri almaktadır” denildi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler