YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dilek Doğan davasında avukat-polis gerginliği
Dilek Doğan davasında avukat-polis gerginliği
17 Şubat 2016 16:12
İstanbul Sarıyer'de terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyon sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın ölümüne ilişkin dava avukat-polis tartışmasıyla başladı.

İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Dilek Doğan'ın annesi, babası ve ağabeyi ile yaklaşık 50 avukat hazır bulundu. 

Avukatları ile birlikte salonda hazır bulunan tutuksuz sanık polis memuru Y.M. ise yoğun güvenlik önlemiyle salona alındı. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, CHP'li milletvekilleri İlhan Cihaner, Barış Yarkadaş da duruşmaya katılanlar arasında yer aldı.

Dilek Doğan'ın diğer yakınlarının bir kısmı ve çok sayıda avukat ise salon yetersizliği nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. 

Salona giremeyen avukatlar ile güvenlik güçleri arasında tartışma yaşandı.Tartışmalar, duruşma salonunda da devam etti. Salona giren avukatlar dışarıda çok sayıda meslektaşlarının olduğunu belirterek, salondaki polislerin çıkarılmasını istedi.

Mahkeme başkanı bu talep üzerine yargılama bölümü ile seyirci bölümünü ayıran bariyerin önünde 5 polisin kalmasını, diğer polislerin salondan çıkmalarını söyledi.  

Polislerin çıkması da salondaki tansiyonu düşürmedi. Avukatlar dışarıda kalan meslektaşlarının salona alınmayıp koridorda darp edildiklerini söylediler.

Mahkeme başkanı bunun üzerine "Salonu boşaltıyoruz" dedi. Avukatlar ise salonu boşaltmayacaklarını belirterek dışarı çıkmadı. Mahkeme başkanı "Benim, avukatları içeri almayın şeklinde bir talimatım yok. Ancak bu şekilde bir yargılama yapmam mümkün değil. Yargılamayı büyük salonda yapacağız" dedi.
 
Daha sonra sanık polis memuru tutuklu sanıkların giriş çıkış yaptırıldığı kapıdan dışarı çıkarıldı. Avukatlar ve Doğan ailesi, hep birlikte adliyenin en büyük duruşma salonuna geçiş yaptı. Yaklaşık yarım saat sonra salonun kapıları açıldı. 

Sanığın yeniden duruşma salonuna girmesiyle birlikte Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan "Dilek'im" diye feryat etmeye başladı. Anne Doğan, avukatlar tarafından sakinleştirildi. Duruşma yoklama ve katılma talepleri ile devam ediyor. 


İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler