YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devrilen amanyok tankı zehirledi
Devrilen amanyok tankı zehirledi
04 Kasım 2010 20:59
Bursa'da bir et kombinesinin soğuk hava deposunda amonyak bidonunun devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre çevrede oturan 14 kişi zehirlendi.

Olay yerine gelen sivil savunma ekipleri 30 kiloluk amonyak bidonuna müdahale ederken, amonyak kokusundan da yüzlerce kişi etkilendi.

Merkez Gürsu İlçesi Yenidoğan Mahallesi'ndeki et kombinasındaki 30 kiloluk amonyak bidonu, kamyon geri manevra yaparken devrildi. Et kombinesinin çalışanları amonyaktan etkilenmezken, Karapınar ve çevre mahallelerde oturan vatandaşlardan ilk belirlemelere göre 14'ü zehirlendi. İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Birimi, olay yerine yakındaki bütün ambulanslarını sevk etti.
 

112 telsizlerinden, olay yerine sivil savunma ekipleri gelmeden müdahale edilmemesi ve rüzgarın ters ihtimaline karşı sağlık görevlilerinin dikkatli olması istendi. Ambulanslar, zehirlenen 14 kişiyi Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Bazı vatandaşlar da acile kendi araçlarıyla gelip tedavi oldular.
 

Sivil Savunma ekipleri de kısa sürede olay yerine gelerek güvenlik şeridi çekti ve kimseyi olay yerine yaklaştırmadı. 30 kiloluk amonyak bidonu etkisiz hale getirilirken, olayda daha fazla zehirlenen olmaması yüreklere su serpti.
 

Amonyak kokusundan etkilenen vatandaşlar ise maske ile dolaştılar. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlatırken, meraklı kalabalık nedeniyle trafikte aksama yaşandı.
 

Et kombinası sorumlusu Yüksel Arslan, 30 kiloluk amonyak bidonunun devrildiğini belirterek, "Kamyon geri manevra yaparken bidon devrilmiş. Enteresan bir şekilde işyerinde kimse etkilenmedi. Çevredeki vatandaşlar zehirlenmişler. Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz. Sivil savunma olaya müdahale etti"dedi.
 

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılırken, zehirlenen kişi sayısının artabileceği öğrenildi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler