YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devenin diş tedavisi işte böyle yapıldı
Devenin diş tedavisi işte böyle yapıldı
14 Mart 2014 22:05
Aydın’da dişinden rahatsızlanınca güreşemez halen gelen 100 bin TL değerindeki pehlivan deve hastanelik oldu.

Sakinleştirilmesi için büyük mücadele harcanan deve, onlarca kişi tarafından güçlükle tedavi edilebildi.  

Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Yazıdere köyünde yaşayan deveci Tahsin Kaykı’nın 6 yaşındaki pehlivan devesi “Kaykıbey”, içinde bulunduğu ergenlik çağında azı dişlerini çıkaramadığı için rahatsızlandı. ‘Balta’ diye tabir edilen dişerinin düşüp yerine azı dişlerinin çıkması gereken devenin ağzında, üst dişlerinin zamanı gelmesine rağmen düşmemesi üzerine intihaplaşma oluştu.

Ağzındaki ağrı ve acı nedeniyle güreşemez hale gelen Kaykıbey, rahatsızlığının artması üzerine sahibi ve bakımı üstlenen diğer devecilerin yardımıyla Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi’ne getirildi. ADÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniği’nde muayenesi yapılan ve apse teşhisi konan Kaykıbey, geçen 15 günün ardından kontrol ve son tedavisi için yeniden kliniğe müracaat etti.

Sahibi, devesine moral vermeye çalıştı

Tedavisinin yapılabilmesi için demir bariyerli bir bölüme alınan yaklaşık 800 kilogram ağırlığındaki pehlivan deveye sakinleştirici iğne yapıldı. İğneye rağmen yaşadığı acı nedeniyle hırçınlığını sürdüren Kaykıbey, onlarca kişi tarafından güçlükle bağlanabildi. Veteriner hekim devenin dişlerini kontrol ederken, sahibi Tahsin Kaykı, “Tamam oğlum, geçti oğlum, az kaldı oğlum, afferim oğluma” diyerek, devesine moral vermeye çalıştı. Sakinleştirilemeyen deve, zaman zaman ayağa kalmak için hamle yapınca tedaviye katılan genç veteriner adayları ve bakıcıları korku dolu anlar yaşadı. Sakinleştirici iğnelerin bir süre sonra etkisini göstermesiyle bayılan deve, tedavisi yapılarak sağlığına kavuşturuldu.

Güreşlere hazırlanan pehlivan devenin dişlerinden rahatsızlandığını ifade eden deveci Mehmet Yavuz, “Develer 6 yaşına gelince azı dişleri çıkar. 2 yaşından itibaren çıkan ‘balta’ dişleri, azı dişlerinin çıkmasıyla birlikte düşer. Bu deve balta dişlerini atamamış ve azı dişleri de gelmeye başlamış. Dişlerin birbirine değmesi sonucu apse oluşmuş. Bu apsenin giderilmesi için geldik. Geçen geldiğimizde kan alınıp, muayene edilmişti. Bugün tekrar kontrole geldik. Apsenin giderilmesi için daha önce iğne verilmişti. Dişlerinin çekilmeye gerek kalmadan iyileşmesini umuyoruz. Bir an önce tedavi olup, sağlığına kavuşmasını istiyoruz. Be rahatsızlığı güreşmesine engel oluyor. Bu deve 100 milyar değerinde başarılı bir hayvan. Rahatsız olduğu için bu arlar güreşemiyor”
  Devesinin gençlikten ergenliğe adım attığına işaret eden Tahsin Kaykı da, “Yeni azı dişleri çıkıyor. Azı dişleri çıkarken intihaplaşma oluşmuş. Ağrısı ve acısı olduğundan şuan güreşemiyor” şeklinde konuştu.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler