YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devamsızlığa ilginç çözüm
Devamsızlığa ilginç çözüm
12 Şubat 2010 17:40
İlköğretim okulunda yaşanan devamsızlık sorunu, ilginç bir yöntemle çözüldü.

Samsun'un Canik ilçesinde öğrencilerin önemli bölümü Romanlardan oluşan okulda yaşanan devamsızlık sorunu, okul yönetimince kurulan Türk Sanat Müziği (TSM) korosu ve Mehter Takımı ile ortadan kalktı.

Edinilen bilgiye göre, 500 öğrencisiyle eğitim veren ve ağırlıklı olarak bölgede yaşayan Roman vatandaşların çocuklarının gittiği Emrullah Efendi İlköğretim Okulu'nda yaşanan devamsızlık sorunlarının önüne geçmek için ilginç bir yöntem izlendi.

''Yeteneklerimle Yetinmek İstiyorum'' adıyla proje hazırlayan okul yönetimi, müziğe düşkünlüğü ile bilinen Roman çocuklarını okula çekmek için Kaymakamlığın da desteğiyle TSM korosu ve Mehter Takımı kurdu.

Okul müdürü Kemal Akın, projenin gerçekleşmesiyle birlikte devamsızlık sorununun ortadan kalktığını, okula devamlılıkta yüzde 90 başarı kaydettiklerini söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır eğitim verilen okulda, proje öncesinde devamsızlığın çok yüksek olduğunu belirten Akın, şunları söyledi:

''500 öğrencimizin 254'ünü Roman ailelerin çocukları oluşturuyor. Proje öncesinde ciddi devamsızlık sorunları yaşıyorduk. (Ne yapabiliriz?) sorusu karşısında bu öğrencileri okula çekebilmek adına böyle bir çalışma başlatıldı. Kaymakamlığın destekleri ile alınan elbise ve müzik aletleri öğrencilere verildi. Projede şu an önemli ölçüde yol kat ettik. Okula gidip gelme alışkanlığı kazandırdığımız çocuklarımız müzik yetenekleriyle de kendilerini en iyi şekilde gösterme imkanı buluyor. Bu projeyle amacımıza ulaşmanın mutluluğu içindeyiz.'' AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler