YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersim Olayları için mahkeme karar verdi
Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi karar verdi: 1938 yılında öldürülen 24 kişinin toplu mezarı açılacak.
Dersim Olayları için mahkeme karar verdi
27 Aralık 2014 / 21:25 Güncelleme: 27 Aralık 2014 / 21:30

Tunceli'nin Hozat ilçesi Karabakır köyünde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Baran ve Canan ailesine mensup 24 kişi, 1938 Dersim harekâtında yakılarak öldürüldü.

Kemiklerine rastlanıldı

Baran ailesinden Hüseyin Baran, geçtiğimiz Haziranda bölgede kurbanların kemiklerine rastladı. Konuyu yargıya taşıyan Baran, toplu mezarın adli tıp uzmanları eşliğinde açılmasını ve kemiklerin hangi yıla ait olduğunun tespit edilmesini istedi.

Mahkeme açın dedi

Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı, iki kere takipsizlik kararı verdi. Aile itirazda bulundu. Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi toplu mezarın açılmasına karar verdi. 

Sulh Ceza Hakimi Muhammed Gündoğdu kararında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Varnava ve Diğerleri/Türkiye kararını dayanak gösterdi ve Türkiye'nin 1955 ve 1974 yılları arasında kaybolan 15 Kıbrıslı Rum'un başvurusu üzerine 2009 yılında mahkûm edildiğini hatırlattı.

Kar kalkınca kazı yapılacak

Baran'ın avukatı Cihan Söylemez “Kış şartlarının iyileşmesinin ardından 2015 yılında kazı yapılması konusunda anlaştık. Kazıya, adli tıp uzmanları ve antropologların yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile bilim adamları da gözlemci olarak katılabililecek. Bebek, çocuk, yaşlı ve kadın kemikleriyle Dersim'de katliam yapıldığı belgelenecek” dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler