YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizi olmayan Erzurum'da balık şenliği düzenlendi
Denizi olmayan Erzurum'da balık şenliği düzenlendi
12 Nisan 2016 16:20
Deniz seviyesinden 2 bin metre yüksekte bulunan Erzurum'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından "4'ncü Balık Şenliği" düzenlendi.

Erzurum'da, geleneksel hale getirilen balık şenliğinin 4'üncüsü düzenlendi. Havuzbaşı Kent Meydanında yapılan balık-ekmek şenliğinde yaklaşık 5 bin kişiye mangalda kızartılmış deniz balığı ve alabalık ücretsiz dağıtıldı. 

Balık ekmek almak için sıraya giren 7'den 70'e herkes, afiyetle balıklarını yedi. Uzun kuyrukların oluştuğu balık şenliğinde kimisi hastası için balık götürmek, kimisi de bedava balık yemek için şenliğe katıldı.

İZDİHAMA BARİYERLİ ÖNLEM 

Balık ekmek almak isteyen vatandaşların izdihama yol açmaması için zabıta ekipleri tarafından bariyerli önlem alındı. Şenliğe yoğun katılım gösteren vatandaşlar, Erzurum'da balık şenliğinin yapılmasının çok farklı bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, daha önce Palandöken Belediyesi tarafından 3 kez düzenlenen ve geleneksel hale getirilen balık ekmek şenliğini bu sene kendilerinin devraldığını belirterek, "Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'yle birlikte bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Fakültede üretilen balıkları halkımıza ikram ediyoruz. Çok güzel bir şenlik oluyor" dedi.

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp da Türkiye'de balık tüketiminin Avrupa Birliği ülkelerinin çok altında, 7-8 kilogram civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, Erzurum'da yaptıkları araştırmada yıllık kişi başına balık tüketiminin 1,5 kilogram civarında olduğunu ve denizden 2 bin metre yükseklikte bir şehirde, balığı gündeme getirmek ve balığın konuşulması için böyle bir faaliyet başlattıklarını kaydetti. 


İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler