YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denize ikinci havalimanı geliyor
Denize ikinci havalimanı geliyor
17 Mayıs 2015 11:40
Pist uzunluğunun 4 bin metre olması planlanan Rize-Artvin Havalimanı için yapılan ilk sondaj netice verdi.

Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz dolgusu üzerine inşa edilecek ikinci havaalanı olma özelliğini taşıyan Rize-Artvin Havalimanı için sondaj çalışmaları devam ediyor. Denar Deniz Araştırmaları çalışanları ve Bakanlık yetkilileri, Pazar ilçesinin Yeşilköy köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasında 4.5 kilometrelik deniz dolgu alanında keşif yaptı.

Yetkililer, ilk olarak açılan iki sondaj kuyusundaki incelemede deniz suyu derinliğinin 16 metre, kaya derinliğinin ise 26 metre olduğunu tespit etti. Sahilden 600 metre açıkta yapılacak havalimanında ilk incelemelere göre ortalama deniz dolgu derinliği de 24 metre olarak hesaplandı. Yaklaşık 77 bin hektar alana sahip bölgede 31 sondaj kuyusu açılacak ve ardından deniz dolgu ihalesi gerçekleşecek.

Havalimanının pist uzunluğunun 4 bin metre olması planlanıyor. Jeoloji mühendisi Orkan Tamer Yarım, “Rize-Artvin Havalimanı için seçilen yer çok iyi. Sağlam bir kaya var aşağıda, çalışma arkadaşlarımız kesmekte bile zorlanıyor. Bu oldukça sevindirici bir haber çünkü biz sondaj çalışmalarını, yapıyı sağlam zemine kurmak için yapıyoruz.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler