YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizden balık yerine ayı çıktı
Kastamonu'nun Cide ilçesinde, denizin kıyı kesiminde oluşan yakamozu balık sürüsü zannederek ağ atan ve bir süre sonra toplayan balıkçıların ağına balık yerine ayı takıldı...
Denizden balık yerine ayı çıktı
29 Ekim 2009 / 16:32 Güncelleme: 29 Ekim 2009 / 16:38

Cide ilçesinde, denizin kıyı kesiminde oluşan yakamozu balık sürüsü zannederek ağ atan ve bir süre sonra toplayan balıkçılar, yakaladıklarının ayı olduğunu fark edince paniğe kapıldılar. Balıkçılar ağı panikle denize atınca, ağlardan kurtularak kıyıya çıkan ayı ormanlık alana kaçtı.

Alınan bilgiye göre, balıkçı Rafet Bayramoğlu, dün gece, Bartın'dan gelen arkadaşları ile birlikte kendisine ait 'Bayramoğlu' adlı teknesiyle balık avlamak amacıyla denize açıldılar.

Bir süre tekne ile giden balıkçılar, kıyıya yakın yerde oluşan yakamozu balık sürüsü zannederek bu yöne doğru hareket ettiler. Kıyıya yaklaştıklarında da bölgeyi ağlarla çeviren Bayramoğlu ve arkadaşları, beklemeye başladılar.

Daha sonra ağları tekneye çıkarmaya çalışan ve ağın ağır olmasından dolayı çok fazla balık yakaladıklarını tahmin eden balıkçılar, yakaladıklarının ayı olduğunu fark edince paniğe kapıldılar.

Ayının içinde bulunduğu ağı denize atan balıkçılar, hızla bölgeden uzaklaştılar. Ağdan kurtularak kıyıya çıkan ayı ise ormanlık alana kaçtı.

-TEKNE SAHİBİ RAFET TÜRKAN YAŞADIKLARINI ŞÖYLE ANLATTI

''Bayramoğlu'' adlı balıkçı teknesinin sahibi 53 yaşındaki Rafet Türkan, yaptığı açıklamada, 29 yıldır Cide'de balıkçılık yaptığını belirterek, bir süre önce 4 arkadaşıyla Karadeniz'de balığa çıktıklarını söyledi.

Cide ile İnebolu ilçeleri arasında Şaraltı mevkisinde ''balığın yakamozunu gözetlemeye başladıklarını'' ifade eden Türkan, şöyle devam etti:

''Kıyıya yakın kesimde arkadaşlar bir yakamoz gördü. Biz de bunun üzerine balık var zannederek yakamozun etrafına ağ attık, yakamozun etrafını sardık. Ağı toplarken büyük ağırlık hissettik ve çok sayıda balık tuttuğumuzu zannederek sevindik. İyice çektiğimizde, ağda çırpınan kocaman bir hayvan gördük. Gecenin karanlığının da etkisiyle hepimiz ürperdik, ürktük, korktuk. Daha sonra, çırpınan şeyin ayı olduğunu fark ettik. Bu sırada ayı, ağı parçalamaya başladı. Biz de ağın bir kısmını kestik. Böylelikle tekne ile ağın irtibatını kopardık. Bu sırada ayı da ağdan kurtularak yüzerek karaya çıktı. Ardından da denize sıfır olan ormanlık bölgeye girerek gözden uzaklaştı.''

Türkan, yaşadıkları şaşkınlık ve korku dolu anları ömrü boyunca unutmayacağını belirterek ''Bunca yıllık balıkçıyım. Ağlarımıza ilk kez ayı takıldı'' ifadesini kullandı.

Rafet Türkan, Bartınlı balıkçıların verdiği ilk bilgilerde soy ismi ile, sahibi olduğu teknenin isminin birbirine karıştırıldığını sözlerine ekledi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler