YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizde nefes kesen tatbikat
Denizde nefes kesen tatbikat
23 Ekim 2014 15:59
Samsun Valiliği koordinesinde düzenlenen 'Samsun Bölgesel Deniz Kirliğine Acil Müdahale ve Arama Kurtarma Tatbikatı' limanda gerçekleştirildi.

Samsun Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın katıldığı tatbikatta, senaryo gereği Rusya’nın Novorossky Limanı’ndan gelen ve Samsun Limanı’na giriş yapmakta olan M/RO - RO Aydemir Boztepe isimli gemi dümeni kilitlenerek sürüklenmiş ve demirleme sahasında demirli durumda bulunan M/V Nazar isimli geminin sancak vasattan çarptı.

Çarpmanın etkisiyle Nazar isimli gemide yangın meydana geldi, gemiden denize akaryakıt döküldüğü ve yaralıların olduğu ihbarı geldi. İhbar üzerine Samsun Limanı’nda kriz masası oluşturularak Sahil Güvenlik, Büyükşehir Belediyesi, Deniz Liman Polis ekipleri denizden ve havadan olay yerine ulaşarak yaralıları botlarla ve helikopterle kurtarıp sahilde hazır bekleyen ambulans ekiplerine vererek hastaneye kaldırılmasını sağladılar.

Ardından gemi yangınına müdahale edilerek yangın söndürüldü. Daha sonra yanan gemiden sızan yakıtın yayımı engellendi. Sahilde bekleyen itfaiye ve AFAD ekipleri karaya kadar ulaşan deniz kirliliğini önlemek için kayalıklara ped sererek deniz kirliliğine suyla müdahale etti.Tatbikat hakkında bilgi veren Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli, “Artan ticaret hacmimiz deniz ticaretini de hızlandırmakta ve gemi trafiği de artmaktadır. Bununla beraber kaza riskleri de artıyor.

Herhangi bir kaza anında kazaya müdahale çevre kirliliğinin önlenmesi açısından bir tatbikat yaptık. Buradaki amacımız gerek kamu, gerekse özel unsurların bir arada koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlamak, bunu izlemek ve eksikliklerimizi tespit etmekti. Tatbikatımız güzel icra edildi. İnşallah böyle kazalar yaşanmaz ama yaşanma ihtimaline karşıda hazırlıklı olmak gerekiyor” dedi.

Tatbikat gereği birçok kişinin görev aldığını belirten Karatekeli, “Tatbikatta gerek kamu sektöründen gerekse özel sektörden birçok kişi görev aldı. Tatbikat senaryo gereği 2 geminin çarpışması sonucunda gemiye düşen kazazedeler ve denize boşalan akaryakıt ile birlikte denizde çıkan yangın olarak icra edildi. Senaryonun ve işin doğası olması gereken şekli ile önce can kurtarmaktan başladık.

Belki izlerken sıkıcı gibi geldi ama biz görsellik açısından kimin ne yaptığını hem biz izleyebilelim hem de siz izleyin diye tek tek kurtarmaları yaptık. Böyle bir anda o kurtarmalar hem Sahil Güvenliğimizin helikopteri, hem deniz polisi, sahil güvenlik ve diğer özel firmaların unsurları aynı anda müdahale edecekler. Ama tatbikatta görselliği sağlamak için tek tek müdahale edildi.

Kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra yangın söndürme icraatı yapıldı. Daha sonra da kirliliğin önlenmesi için bariyer çekilerek kontrol altına alınması yapıldı. Ardından kıyıya vuran kirlilik konusu icra edildi. Önce kıyıda AFAD ve KBRN ekiplerimiz nükleer ve tehlikeli atık olup olmadığını tespit ettikten sonra diğer ekipler yönlendirildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı kıyıya vuran kirliliği temizledikten sonra tatbikatımız başarıyla tamamlandı. Daha sonra hasar tespit komisyonlarımız devreye girerek çevreye verilen zarar tespit edilerek, hatalı unsurlardan kanun gereği bu zararların tazmini isteniyor” diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler