YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokrasi ve şehitler mitingi nerede ve saat kaçta yapılacak?
Demokrasi ve şehitler mitingi nerede ve saat kaçta yapılacak?
06 Ağustos 2016 14:41
15 Temmuz darbe girişiminin ardından birlik ve beraberliği pekiştirmek için Demokrasi ve Şehitler mitingi nerede ve saat kaçta yapılacak? Yenikapı'da yapılacak mitinge her partiden çok sayıda katılım bekleniyor.

Demokrası ve Şehitler mitinginde birçok ilkler yaşanacak. 5 milyon insanın katılmasının beklendiği Demokrasi ve şehitler mitingi için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı ve  başbakanın önderliğinde organize edilen demokrasi ve barış mitinginin nerede ne zaman yapılacağı merak ediliyor.  Devlet Bahçeli ve kılıçdaroğlu'nun da katılacağını açıkladığı İstanbul Yenikapı'da düzenlenlenecek olan Demokrasi ve Şehitler Mitingi saat kaçta vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Demokrasi ve şehitler mitingi nerede ve saat kaçta yapılacak?

Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından coşkulu kutlamalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Taksimde yapılan mitingin ardından bu hafta da Demokrasi ve Şehitler Mitingi yapılacak. İstanbul'da yapılacak olan mitinge birçok siyasi ismin de katılması bekleniyor. Devlet Bahçeli'nin de katılacağını açıkladığı İstanbul Yenikapı'da düzenlenlenecek olan Demokrasi ve Şehitler Mitingi saat kaçta vatandaşlar tarafından merak edildi.

Demokrasi mitingi için yaklaşık olarak 16 metre yüksekliğinde ve 60 metre genişliğinde sahne kurulacak ve ses sistemi için 300 kişi 3 gün sürecek olan hazırlıkları tamamlayacak. Alana sadece ses sistemi değil 22 adet dev led ekranlar ve 54 adet jeneratör de kurulacak. Aynı zamanda teknik ekip, 20 adet ses sistemi kulesi, temizlik ve malzeme ekibi de miting de bulunacak. Birçok kişinin merak ettiği İstanbul Yenikapı mitingi ne zaman sorusunun yanıtı haberde.

İSTANBUL YENİKAPI MİTİNGİ NE ZAMAN?

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından birçok vatandaş demokrasi nöbeti tuttu. Her akşam meydanlarda toplanan halk bu haftasonu Demokrasi ve Şehitler Mitingi için biraraya gelecek. Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile planlanan ve Yenikapı'da yapılacak olan miting 7 Ağustos Pazar günü yapılacak. Siyasi isimlerinde yer alacağı İstanbul Yenikapı Mitingi için MHP lideri Devlet Bahçeli de katılacağının duyurusunu şu sözlerle yaptı, "15 Temmuz'dan beri Türk milleti demokrasi nöbetindedir. Ve hakkını, hukukunu, şaşmaz ve sarsılmaz iradesini savunmuştur. 7 Ağustos'ta İstanbul Yenikapı'da düzenlenecek Demokrasi ve Şehitler Mitingi ile 15 Temmuz'dan beri süregelen milli azim taçlandırılacaktır. Millet iradesi, tuttuğu demokrasi nöbetini Yenikapı'da finale taşıyacaktır. Ve dosta güven, düşmana korku salacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak, aldığım davet uyarınca 7 Ağustos günü İstanbul Yenikapı'da milletimle birlikte olacağım. Hainlere ve hasım odaklara karşı Türkiye'nin safında duracak, 79 milyonu katılımcı devlet ve siyaset adamlarıyla birlikte kucaklayacağım. Ümitsizliği aşmak, tereddütleri silmek, birlik ve beraberliği canlı tutmak, yeni bir talih ve tarih kapısı açmak için Yenikapı'da bulunacağım. Şehitlerimiz müsterih, milletim emin olsun, bizim vazgeçecek ne bir çakıl taşımız ne de teröristlere bırakılacak bir ülkemiz vardır.

Doğrudan sapıldığında yol eğrileşir. Yoldan çıkıldığı zaman yıkım ve yangın körüklenir. Türk milleti hak yolunda, kardeşlik yolculuğundadır. Bu yoldan dönüş olmadığı gibi, yolculuktan pişmanlık da yoktur. Unutulmasın, Ötüken sancağı inmeyecek, Söğüt ocağı sönmeyecektir." dedi. Demokrasi ve Şehitler mitingi için yaklaşık 728 sağlık personeli ve 20 itfaiye aracı da alanda hazır bulunacak. Miting de 102 kara, 1 deniz ambulansı ve ambulans helikopter de olacak

DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİ SAAT KAÇTA?

Yenikapı'da düzenlenecek olan Demokrasi ve Şehitler Mitingi saat 17.00'da başlayacak. Karayolu ile gelecek olan vatandaşlar için Kazlıçeşme'den deniz yolu ile gelenler için de deniz tarafından ve Marmaray'dan miting alanında 3 ana giriş olacak. Deniz yolunu kullanarak gelmek isteyen vatandaşlar için Üsküdar, Silivri, Bakırköy, Yenikapı,Sirkeci, Kadıköy, Pendik, Adalar, Eyüp, Sütlüce, Haliç Kongre Merkezi, Beykoz iskelesinden miting alanına seferler düzenlenecek. Çocuklar ve yaşlılar için ring seferleri yapılacak ve engelli vatandaşlar için de 50 otobüs park alanında olacak. Aynı zamanda alanda su ve çeşitli ikram dağıtımları da olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun pazar günü Yenikapı'da gerçekleştirilecek olan "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılacağı açıklandı. Kararı CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke olağan üstü MYK toplantısının ardından duyurdu. 

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayıp mitine katılmasının önemli olduğunu söylediği öğrenildi.

CHP yönetimi, İstanbul Yenikapı'da 7 Ağustos Pazar günü yapılacak olan "Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne daveti değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, düzenlediği basın toplantısında bugün olağanüstü toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının gündemini kamuoyuyla paylaştı.

Kamuoyunun çağrılarının dikkate alındığını vurgulayan Böke, "15 Temmuz darbe gecesinde TBMM bombalandığında bizim milletvekillerimiz hangi gerekçeyle Meclis'te bulundularsa aynı gerekçelerle partimiz 7 Ağustos'ta yapılacak 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne de katılacaktı. Bu katılımı milletvekillerimiz, il başkanımız ve grup başkanvekillerimiz sağlayacaktı. Kamuoyunun yaptığı çağrılar dikkate alınarak, bugün MYK'mız detaylı bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirme sonucunda Sayın Genel Başkan'ımızın mitinge katılmasına karar verilmiştir. Demokrasiye olan bağlılığımız, hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç ve inancımız, şehitlerimize duyduğumuz sonsuz saygı sebebiyle verdiğimiz kararlarda kararlılığımız devam etmektedir. Sayın Genel Başkan'ımız ayrıca birazdan Sayın Başbakan'ı arayarak, kararla ilgili görüşlerini kendisiyle detaylı biçimde paylaşacaktır" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN YILDIRIM'A TELEFON

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla aradı. CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım'a 7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı'da yapılacak 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılma kararını iletti. Kılıçdaroğlu ile Yıldırım, miting programına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetin kurucu değerleri Yenikapı'da haykırılmalıdır

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu; "Ülke birliğine kastedenlere karşı durabilmek darbeye verilecek en iyi cevaptır. 7 Ağustos'ta Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde olacağım. Darbeleri yok etmenin tek yolu cumhuriyetin kurucu değerlerini diriltmektir. Birliğimizi sağlayan bu değerler Yenikapı'da haykırılmalıdır! CHP, her zaman halkın sesine kulak vermiştir. Ülkemizin geleceği için, Yenikapı'da Cumhuriyetimizi ve tam demokrasiyi savunacağım!" diye yazdı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler